Пристрастяването към социалните медии не е непреодолим проблем. Чрез прости техники, поставяне на ограничения и използване на специални приложения можете да възстановите контрола върху времето си и да намалите отрицателното въздействие на социалните медии върху живота си.
Пристрастяването към социалните медии се е превърнало в сериозен проблем в днешното общество, като много хора прекарват значителна част от времето си в безкрайно разглеждане на новините. Възможно е обаче да се отървете от този навик, дори и да изглежда като трудна задача.
The Sun предложи няколко ефективни начина за намаляване на времето, прекарано в социалните медии.
Първият метод е да се поставят специални ограничения за използването на смартфони. Например, потребителите на iPhone могат да активират режим на готовност, който автоматично ограничава достъпа до приложения в определени часове, например преди заспиване или след събуждане. Този режим може да бъде настроен да се изключва само при важни повиквания или известия. Можете също така да зададете ограничения за използването на приложения, които консумират време и батерия. За собствениците на Android също има възможност за ограничаване на достъпа до приложения с помощта на таймери или за активиране на режим „Не безпокойте“ за през нощта.
Друг начин е да инсталирате уиджет „Screen Time“ на началния екран на смартфона си. Тя ще ви покаже колко време прекарвате в определени приложения и ще ви насърчи да помислите как да управлявате по-добре времето си. Поставянето на тази джаджа до най-често използваните от вас приложения ще ви помогне да следите по-добре дейността си.
Добра идея е също така да изчислите колко време прекарвате в скролване из социалните медии всеки ден. Например, ако прекарвате по 15 минути четири пъти на ден, това вече е един час на ден, а след една седмица – седем часа. След една година това се превръща в 15 дни. Ако пък прекарвате по три часа в социалните медии всеки ден, след една година това ще са 45 дни. Подобни изчисления могат да бъдат сериозен стимул да промените навиците си.
За да направите процеса на отказване от социалните мрежи по-малко болезнен и дори интересен, можете да използвате специални приложения за концентрация. Например приложението Opal блокира достъпа до приложенията, ако превишите зададения лимит. Първоначално блокирането трае 15 минути, но с течение на времето интервалите се увеличават. Приложението предлага и награди под формата на нагревателни кристали за постигане на целите. Приложението има безплатна версия, но премиум версията струва 99,99 USD на година.
Друго популярно приложение е Forest. То има за цел да помогне на потребителите да намалят времето, прекарано в социалните медии. Избирате определен период от време, например 10 минути, и през този период в приложението „расте“ дърво. Това визуално показва вашия напредък. Ако прекъснете таймера, за да отговорите на съобщение или да отворите социална мрежа, дървото умира. Forest също така предлага успокояващи звуци, като например звук на дъжд или природни звуци, за да ви помогне да се отпуснете.
Да се откажете напълно от социалните медии не винаги е възможно, но ограничаването на използването им ще има положително въздействие върху живота ви. Важно е да разберете проблема, да определите приоритети и да направите първите стъпки към промяна.
0 Коментара