През последните години терминът „адапогени“ се превърна в доста популярна дума за хората, търсещи по-здравословен начин на живот. Може би и ти вече си ги срещал/а като съставка в различни „модни“ смутита, чайове или безалкохолни напитки, но знаеш ли какво всъщност представляват? Какво ги прави толкова популярни и оправдават ли те своята репутация?

В тази статия ще разгледаме какво представляват адапогените, какви са техните ползи, кои са най-често срещаните видове сред тях и евентуалните странични ефекти, които могат да имат.

Какво са адапогените?

Адапогените са природни вещества (съдържащи се в различни растения, корени и гъби), които помагат на тялото да се справи и възстанови от стреса – независимо дали е физически, емоционален или свързан с околната среда.

Има два основни класа адаптогени. Първият клас включва растителните адаптогени, а вторият – синтетичните адаптогени, известни и като актопротектори.

Терминът „адапоген“ е въведен през 1947 г. от руския учен д-р Николай Лазарев, който описва тези вещества като агенти, подпомагащи състоянието на хомеостаза.

Тези растения обаче имат доста по-дълга история в традиционната медицина, особено в Аюрведа и Традиционната китайска медицина. Популярни адапогени като женшен, ашваганда и свещен босилек се използват от векове за

подпомагане на физическото и психическото здраве.

Модерната наука също подкрепя някои от твърденията за адапогените. Например, проучване от 2010 г., публикувано в списанието Pharmaceuticals, подчертава тяхната роля в намаляването на разстройствата, причинени от стрес. Но въпреки това – подобни качествени изследвания за адаптогените са все още малко и са необходими повече такива, за да се направят категорични научни заключения за ефективността им.

Потенциални ползи от адапогените

Адапогените се считат за източник на множество ползи както за тялото, така и за ума, тъй като помагат на организма да се адаптира към различни видове стрес и да възстанови баланса си по ефективен път. За разлика от синтетичните вещества, адапогените работят холистично, подпомагайки различни системи в организма, за да поддържат оптималното му функциониране.

Една от най-интересните им характеристики е противоположното им двойно действие: могат както да заредят тялото с енергия, когато си уморен, така и да успокоят ума ти в стресови моменти. Тази универсалност ги прави предпочитани средства за справяне с проблеми като прегаряне (бърнаут), хронична умора и тревожност.

За разлика от стимулантите или седативите, които изкуствено насочват организма в определена посока, адапогените подпомагат естествените процеси в организма, за да подобрят устойчивостта и цялостната жизненост на тялото натурално.

Конкретен пример за начина им на действие е това, че адаптогените могат да регулират хипоталамо-хипофизо-надбъбречната (HPA) ос, която играе ключова роля в реакцията на тялото към стреса. Като могат да подкрепят и други системи в тялото – като имунната, ендокринната и нервната.

Така че адаптогените неслучайно са „модерни“. Защото, макар качествените изследвания върху тях да са ограничени, то поне практиката до момента показва, че те са полезни за справяне с редица съвременни предизвикателства, с които се борят много от нас.

И по-конкретно – ето някои от основните им ползи:

  • Намаляване на стреса:

Адапогените помагат за нормализиране на нивата на кортизол – основният хормон на стреса – което позволява на тялото да функционира по-ефективно. А така, в допълнение – улесняват процесът на отслабване и поддържането на форма, ако това е цел, с която се бориш.

  • Трайно подобряване на енергийните нива:

Както вече споменах, адаптогените могат да ти осигурят и стабилен прилив на енергия, без странични ефекти като нервност или рязък спад в нивата на енергия, които могат да се прояват при употреба на други стимуланти.

  • Подобрена умствена яснота:

Адаптогените подпомагат и когнитивните функции като памет, концентрация и яснота на мисълта, особено в стресови ситуации.

  • Укрепване на имунната система:

Някои конкретни адапогени – като женшен и рейши гъбите, могат да подсилят имунния отговор и да помогнат на тялото ти да се възстанови по-бързо след боледуване/настинка.

  • По-добър сън:

Други адаптогени, като ашвагандата например, пък подпомагат релаксацията и подобряват качеството на съня, като успокояват нервната система.

  • Регулация на настроението:

Адапогени като Rhodiola rosea (Златен корен) имат антидепресантни свойства, които могат да стабилизират настроението и да повишат емоционалното ти благосъстояние, ако си подложен/а на психически/емоционален стрес.

  • Поддържане на кръвната захар и сърдечно-съдовото здраве:

Някои адапогени помагат и за регулиране на нивата на глюкоза в кръвта, намаляване на възпалителните процеси и подкрепа на сърдечното здраве.

Както виждаш – свойствата им могат да бъдат различни и да варират при различните видове, така че –  като с всяка друго добавка, е важно да ги подбереш според твоите индивидуални нужди и да се консултираш с лекар за максимална безопасност, особено ако приемаш и лекарства с рецепта, таргетиращи същия проблем.

Най-често срещаните адапогени

Ето и кратък списък с някои от най-използваните адапогени, които можеш да срещнеш на пазара в момента. И техните потенциални ползи:

  • Ашваганда: Известна с намаляването на стреса и нивата на кортизол, тази билка е предпочитана съставка в добавки за контрол на тревожността и подобряване на съня.
  • Rhodiola Rosea (Златен корен): Често използван за борба с умората и подобряване на умствената концентрация, особено при прегаряне (т.нар. бърнаут).
  • Свещен босилек (Тулси): Известен със своите противовъзпалителни свойства, както и с контролът над кръвната захар, тулси може да подпомогне и сърдечното здраве, и облекчаването на стреса.
  • Женшен: Може би един от най-добре познатите ни адаптогени. Азиатският и американският женшен са ценени за укрепване на имунитета, повишаване на енергията и подобряване на когнитивните функции.
  • Гъби Кордицепс: Този разред гъби обикновено се използват за повишаване на физическата издръжливост, регулиране на енергийния метаболизъм и намаляване на възпалението.
  • Корен от женско биле: Известен с успокояването на храносмилателни проблеми, коренът от женско биле може също така да подкрепя и надбъбречната функция, както и за защита на дихателните пътища от инфекции.
  • Облепиха (ракитник): Богато на омега 3 мастни киселини, това растение подпомага здравето на кожата, намалява възпаленията и укрепва сърдечното здраве.

Това съвсем не са всички познати и използвани адаптогени, а по-скоро най-популярните сред тях. Като на пазара се предлагат в най-различни форми – прахове, чайове, тинктури, капсули и др.

Странични ефекти от прием на адапогени

Въпреки че адапогените обикновено се считат за безопасни, те не са напълно лишени от рискове и могат да предизвикат някои странични ефекти, при неправилна дозировка, в комбинация с определени лекарства или при алергия. Ето някои от тях:

  • Запек
  • Гадене
  • Диария
  • Коремен дискомфорт
  • Алергични реакции
  • Безсъние (при определени хора или във високи дози)

Адапогените могат да взаимодействат и с някои лекарства, затова е много важно да се консултираш с лекар преди употребата им, особено ако приемаш рецептурни медикаменти.

Но в общия случай – практиката е показала, че до подобни странични ефекти от приема на адаптогени се стига рядко и при повечето хора – консумацията им е напълно безопасна.

В заключение…

Адапогените предлагат обещаващ натурален начин за управление на стреса, повишаване на енергията и подобряване на цялостното ни здраве. И макар че употребата им се корени в древната и традиционна медицина, те си печелят заслужена популярност и днес – заради универсалното им действите и безопасните, естествени ползи.

И все пак – адаптогени има много и най-различни – и като състав, и като ефективност. Така че ако искаш да приемаш такива, най-добре би било да се консултираш с медицински специалист, за да откриеш най-подходящия за теб. А и за да си сигурен, че консумацията му е ще е безопасна в твоят конкретен случай.

Когато се използват разумно и в умерени дози – адапогените могат да се превърнат в ценен инструмент за постигане на вътрешен баланс и устойчивост, дори и в днешния ни забързан свят.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара