Средна температура на водата 29 С, хиляди километри коралови рифове, над 700 вида риби и хиляди други морски обитатели – неслучайно наричат Малдивите Рая на гмуркачите

Островната държава дължи днешната си слава именно на пристрастените към нитрокса ентусиасти, които първи я „откриват” през 70-те години на миналия век и я превръщат в своя обетована земя.

Всъщност земята тук е само 298 кв. км, а останалите 99% от площта на Република Малдиви (90 000 кв. км) е покрита от водите на Индийския океан. Архипелагът се простира върху 823 км от двете страни на Екватора и се състои от 1192 острова, само 200 от които са населени. 87 са туристически разработени – така наречените острови-ризорти, голяма част от които са превърнати в пет- и шестзвездни

оазиси на лукса и уединението

с километрични пясъчни плажове и емблематичните за Малдивите водни вили.

Географски островите са подредени в 26 атола – пръстеновидни коралови образувания, които обграждат лагуна с плоско пясъчно дъно, с максимална дълбочина от 35 до 85 метра и видимост до 30 метра. Измежду тях познавачите определят Ари Атол като неоспоримата дайвинг звезда на Малдивите.

Откъм открито море атолите на свои ред са оградени от външен риф, прорязван от широки и дълбоки канали. Именно в тези канали се намират най-интересните места за гмуркане, където по-опитните дайвъри ще намерят всичко, за което са мечтали – бързи подводни течения, стръмни спускания, останки от потънали кораби и естествено много, много риба, като например скатове, манти, делфини и десетки видове акули, включително „звездата” на Малдивите –

величествената китова акула.

Самите острови в атолите също се степенуват като „добри” и „по-добри” за гмуркане, като до голяма степен определяща за това е тяхната форма. Идеалното място за начинаещи гмуркачи и фенове на шнорхелинга са овалните острови-ризорти (Angsana Ihuru, Banyan Tree Vabbinfaru, Kurumba, Sheraton Full Moon, Soneva Fushi, W Retreat и др.), намиращи се във вътрешността на атолите, и то на места, където почти няма течения. Те се изцяло оградени от коралов риф, наричан още «домашен риф», който са намира само на метри от брега и може лесно да се достигне с плуване през плитката вътрешна лагуна.

Другият дайвинг-тип острови са тези във формата на полумесец (Jumeirah Vittaveli, Cocoa Island, Coco Palm Bodu Hithi, Constance Halaveli, Huvafen Fushi, Komandoo и др.). Те също са разположени във вътрешността на атолите, но на места с по-силни течения, съответно повече големи риби. Техният «домашен риф» е по-къс, но също сравнително близо до брега, а вътрешната лагуна е по-обширна и дълбока. Същевременно външната стена на „домашния риф” осигурява възможности и за опитните дайвъри. Третият тип острови са с неправилна форма и се намират главно във външния край на атолите. При тях „домашният риф” е доста отдалечен, като той се явява същевременно и външен риф за атола откъм открито море.

Активният туристически сезон в островната държава е от декември до април, когато северозападният мусон прави климата по-сух, с малко вятър и много слънчеви часове. Чести, но краткотрайни валежи има през месеците от май до октомври, а тогава и планктонът в морето е чувствително повече. Което обаче не е проблем, стига да сте запознати с някои важни особености. Така например от май до ноември е най-добре да се избере ризорт, намиращ се в западната част на атола, а от декември до април – от източната страна. По този начин в зависимост от посоката на сезонните ветрове се осигурява най-добра видимост под водата.

Повечето ваканционни острови на Малдивите имат собствен водолазен център, предлагащ по правило две излизания с лодка на ден, като избраните места за гмуркане обикновено се намират в радиус от половин час път. По-луксозните ризорти осигуряват възможност и за нощен дайвинг, както и други екстри като подводен скутер или заснемане на подводни филми. За да се насладите на неограничено гмуркане, изберете остров с близък „домашен риф“, а ако пък търсите разнообразие – резервирайте няколкодневен круиз с луксозен катамаран между атолите.

0 Коментара