Eдно от 7-те природни чудеса на света, единственият видим от Космоса жив организъм на планетата, най-големият аквариум на Земята – каквото и да се каже за Големия бариерен риф ще е малко

Посещаван от 2 милиона туристи всяка година, той е най-ярката забележителност на Австралия и със сигурност една от първите цели, които всеки истински дайвър е набелязал в списъка си „Местата, които задължително трябва да посетя”.

Да се посети Големият бариерен риф всъщност е доста общо казано – все едно да посетиш Италия или Япония. Горе-долу толкова е приблизителната му площ – около 348 000 кв. км. Дължината му е колкото цялото тихоокеанско крайбрежие на Щатите – 2300 км, простиращи се успоредно на разстояние между 40 и 250 км от австралийския североизточен бряг. При това Големият бариерен риф не е просто една дълга подводна линия, а представлява обширен конгломерат от

3000 отделни коралови рифа, 600 острова

и безброй пясъчни плитчини, ограждащи огромна лагуна с дълбочина, по-малка от 60 м. Що се отнася до „населението” му, статистиката е повече от впечатляваща: 10 000 вида водни гъби, 4000 вида мекотели, 2000 вида риби, 350 вида корали и 350 вида иглокожи.

Предвид всичко това е хубаво да знаете как точно да извлечете максималното от своето „голямо австралийско приключение”, още повече че за да го осъществите, сте отделили минимум 2-3 дни за път (с полет, прекачване и часова разлика). Най-добрите места за гмуркане и шнорхелинг се намират на външния риф, т.е. не откъм сушата, а откъм Коралово море. Тук седиментите във водата са по-малко, което осигурява отлична видимост до 60 метра, а за удобство са изградени специални понтони, предлагащи освен невероятно лесен достъп до водата още множество екстри, включително полуподводници, лодки с прозрачно дъно и подводни обсерватории. За сигурността на дайвърите пък са опънати мрежи срещу нападения от акули.

Най-бързият начин да стигнете до външния риф са дневните излети с катамаран от крайбрежните курорти Порт Дъглас, Таунсвил или Кернс, където между другото се намира и най-близкото международно летище. Другa опция са комфортните яхтени круизи, а идеалният вариант за тези, които искат да съчетаят гмуркането с

луксозна почивка сред девствена природа,

приказни плажове и абсолютно спокойствие, са островите на Големия бариерен риф, като например Лизард Айлънд, Грийн Айлънд, Бедара Айлънд, Хаймън Айлънд, Хамилтън Айлънд и други.

Ако вече сте решили да пътувате до това прекрасно място, но още не сте избрали по кое време на годината, то със сигурност най-доброто решение е ноември. Тогава милионите корали тук цъфтят, а гледката под водата е изумителна. Срещите с китове-джуджета са най-вероятни от юни до август, а гърбати китове могат да се видят от август до октомври. Като цяло най-добрият период за гмуркане е от юни до ноември, когато е най-сухо, приятно топло и ясно.

0 Коментара