Фундаментът представлява критичен структурен елемент на всяка сграда, действащ като основна опора. Той има решаващо значение за цялостната устойчивост на конструкцията, независимо дали става дума за традиционно зидана или модерна сглобяема къща. Изборът на подходящ фундамент е съществено решение. Нека разгледаме различните видове фундаменти и факторите, които трябва да се вземат предвид при избора.
Основната функция на фундамента е да разпредели тежестта на сградата върху земната основа. За да се гарантира стабилност, фундаментът трябва да бъде внимателно проектиран и оразмерен. Типът фундамент, който е най-подходящ за вашия строеж, зависи пряко от характеристиките на почвата и нейната носимоспособност (различните почви като блатисти или песъчливи имат съвсем различни свойства), както и от големината на натоварването, което конструкцията ще оказва.
Класификация на основите
Основната класификация е на плитки и дълбоки основи (фундаменти). Плитките фундаменти се правят най-често при фамилни къщи, когато почвата е с добри физико-механични характеристики. Дълбоки фундаменти се правят, когато почвата е нестабилна и е необходимо да се премине през слабо носещи части от почвата, докато се достигне до здрав слой.
Обикновено дълбоки основи се правят в ситуации, когато почвата е глинеста, а в този случай водата се задържа в нея. Глинеста почва се разширява след обилни валежи и се свива отново по време на сухи периоди. Дълбоки фундаменти се правят и при тинеста почва, защото трудно отделя влагата (тя се задържа в нея). Когато почвата е торфена, също се прибягва до дълбок фундамент, тъй като торфът има относително ниска носимоспособност и е порест.
Фундаментна плоча, точкови основи или поясни основи?
Напоследък, особено с нарастване на съзнанието за енергийната ефективност, популярността на фундаментните плочи нараства. Днес те се използват все повече и повече при фамилни къщи, въпреки че в миналото са били използвани предимно само за по-взискателни, сложни сгради.
Фундаментната плоча намалява възможността за топлинни мостове при фугите между стените и основите. Този тип фундамент изисква по-плитки изкопи отколкото точковите и поясните (лентови) фундаменти, той е добър избор при лош терен и позволява равномерно слягане.
Използва се в ситуации, при които съществува риск от неравномерно слягане на почвата, тъй като разпределя равномерно натоварването върху по-голяма площ. Колкото и фундаментната плоча да е енергийно ефективно решение и популярен избор за нискоенергийни къщи, тя изисква изолация. Топлоизолацията се поставя под плочата (плаваща фундаментна плоча) или над плочата. Първият пример е по-добър, но и по-скъп избор. Плаващата фундаментна плоча намалява топлинните мостове и проникването на влага в конструкцията. Фундаментна плоча с топлоизолация над нея се изпълнява по-лесно, но е с малко по-малка енергийна ефективност. В този случай долната част на бетонната плоча е открита.
Добре изолираните фундаментни плочи струват между 160 и 200 лева/m2.
Точковите основи не се изработват като фундаментна плоча от едно цяло, а представляват съвкупност от по-малки, отделни фундаменти, които се правят в конкретни, точно определени точки. Подобно на други видове фундаменти, те обикновено са направени от стоманобетон. За разлика от фундаментната плоча, но и от поясните основи, те достигат по-голяма дълбочина. Точковите основи не носят натоварванията на линейни конструктивни елементи, т.е. стени. Използват се за фундамент на точкови елементи на сградата като колони и стълби.
Не се поставят там, където теренът не е здрав и има опасност от слягане. Изработват се директно върху подготвената строителна яма, като се изливат в кофраж. Когато ямата се запълни, в местата на основата се поставят колони, подсилени с вертикална армировка и стоманени плочи.
Поясните или ивични основи изглеждат като малки стени под земята, които пренасят натоварването на строителния обект върху земята и по този начин го облекчават. Те, за разлика от точковите основи, носят натоварването на линейни конструктивни елементи, т.е. стени. Най-голямото предимство на поясните основи е, че те са свързани помежду си и подобна конструктивна система предотвратява неравномерното слягане на сградата. Имат широко приложение. Изградени са от напречно разположена арматура и бетон.
Поставянето на изолация в лентови основи, обаче, е истинско предизвикателство. Тя трябва да бъде здрава, устойчива поради натоварването, тоест непрекъснатото налягане, упражнявано от обекта в тези точки и цялата линия на фундамента.
Какво представляват пилотите?
Дълбоките фундаменти се правят с пилоти, т.е. колони от бетон, стомана, дърво. Какви пилоти да изберете зависи от необходимата дълбочина и големината на обекта… С помощта на пилотите се цели достигане на стабилна почва по-дълбоко под повърхността.
Кой тип фундамент да изберете зависи от проверката на носещата способност. Същото се прави от строителен инженер-конструктор, който трябва да определи кой от посочените типове основи е най-добрият избор.
0 Коментара