Едно малко момиченце, седнало на първия ред в залата на Съюза на архитектите в България, в дантелена розова рокличка, внимателно слуша първия си камерен концерт. Навън е свежа пролет, а в душата звучат нежните трели на струнните инструменти.

Снимка: Изабел Янкова

Десислава Петева, долетяла от Наваро, Италия, където е професор по флейта във Висшата консерватория за музика „Гуидо Кантели“, като сирена омагьосва с музиката си. С професор Петя Бъговска, доктор по изкуствата в НМА „Панчо Владигеров“, изпълняват прелестна Соната за флейта и контрабас на Джовани Ферандини. Преработката е на Мирабела, а всички произведения от програмата се изпълняват за първи път в България. Звукът се понася леко и грациозно, на места весело, винаги по женски вдъхновено.

Следва Дивертименто за виола, чело и контрабас. На сцената са Петя Бъговска, Демна Гигова, от Софийската филхармония, с вълшебната си виола и Мария Масова, от БНР, с виолончелото си, от което изтръгва прелестни звуци. Изпълняват Михаел Хайдн, а Петя Бъговска се включва с  интересни разяснения за публиката.

Клод Дебюси и Сирингс за соло флейта ни отнася далече, далече… Една чудна музика, която говори с вътрешния ни глас, успокоява напрежението от деня, кара ни да се усмихваме и да благодарим – за нещата, които имаме…

След Соната за виола и контрабас на Й. М. Шпергер – пренасяме се в барокови дворци, с позлатени мебели, рокли с кринолини и церемониални танци като рондо – отново Шпергер. Но този път целият дамски квартет ни изпълнява Allegro con espressione, Andante Grazioso, Allegro.

И кулминацията: Chau Paris на Астор Пиацола. Както и една кратка беседа на проф. Бъговска за великия музикант, за да навлезем по-пълно в неговия свят. И за бис любимата мелодия от „Усещане за жена“…

Една чудна вечер вече ни изпълва със спомени – сладостно нежни, музикално неземни, пролетни. А момиченцето от първия ред, в розовата рокличка, пита невярващо: „Свърши ли? Много ми харесаха последните две… неща.“

Facebook Twitter Google+

0 Коментара