Кога ви се случи последно да се озовете с преполовена чаша вино и да осъзнаете, че днес сте с колата?

Всички сме попадали в тази ситуация: парти/бар с приятна компания, но в момента, когато трябва да изберете какво ще пиете, се сещате (леко разочаровани), че всъщност сте с кола и най-фриволното, което можете да си позволите, е безалкохолна бира. Всъщност забавлението рядко зависи от количеството изпит алкохол, а пък и перспективата да се прибирате сама с такси или с хора, в чиято трезва преценка не сте сигурна, не ви се нрави…

Но пък какво е една чаша вино?

С тази мисъл веднага ставате кандидат-участник в една любопитна статистика, изведена от Главна дирекция „Пътна полиция“ във връзка с проекта „Карай трезво“ на Загорка АД, която цели повишаване информираността относно опасностите от шофиране в нетрезво състояние.

Според данните арестите на дами поради шофиране в нетрезво състояние са се повишили с 25% от 1998 до 2010 г. За 2012 г. почти 25% от пияните шофьори са били жени, докато през 1990 това число е само около 5%.

Но кога и защо жените пият и се качват зад волана? Дали се случва на определен тип характери, или пък при определени условия?

Добрите новини са, че като цяло бройката на хората, които си позволяват да шофират в нетрезво състояние, се понижава, но когато се обърне внимание на пола на пияните шофьори, се очертава тревожна тенденция: жените заемат все по-висок дял в сравнение с преди 10 години, но случаите обикновено се неглижират.

През 2010 мъже са 4 от всеки 5 арестувани за шофиране в нетрезво състояние и макар само 10% от населението да е съставено от мъже на възраст 20-34 (към 31.12.2012 по данни на НСИ), именно тази група е отговорна за 32% от всички подобни инциденти. Според данните на КАТ само за 2012 са станали 170 пътнотранспортни произшествия, в които са загинали 13 човека и 130 са били ранени, а една четвърт от всички тях за периода се дължат на шофиране след употреба на алкохол.

Еманципация на питиетата

Младите хора днес имат по-активен социален живот, свързан с алкохол, и това увеличава шансовете да попаднат в криминална ситуация. Проучванията показват, че пиенето е неизменна част от порастването за повечето млади хора днес. Освен това днес все повече от тях шофират, независимо дали трезви, дрогирани или не.

Според резултатите от проучването* можем да разделим шофьорките с афинитет към чашката в три категории: млади жени, които пият, за да се „адаптират“ в обстановката на парти или купон; млади майки, които пият, за да се справят с усещането за изолация след раждането на децата си; и разведени по-възрастни жени или такива, на които децата им вече са се изнесли от дома.

Младите жени

Една трета от интервюираните дами са под 25-годишна възраст. Те най-често употребяват алкохол в барове или на домашни партита, след което са се опитали да шофират до вкъщи. Причината да пият е желание да се отпуснат, да се почувстват удобно в различната социална среда. Освен това някои от тях споделят, че усещат напрежение да пият наравно с мъжката част от компанията. Млади жени, израснали в стабилна домашна атмосфера, пък споделят, че пият, за да се справят с високите очаквания към тях от семействата им и това, което наричат „техните разбирания за успех в живота“. Тези дами като цяло са необвързани или имат партньор, който също пие много и ги окуражава да му правят компания в пиенето.

Младите майки

Много жени в тази ситуация споделят, че преди раждането никога не са имали проблеми с алкохола. Някои казват, че са имали симптоми на следродилна депресия и са се обърнали към алкохола поради усещане за самота и изолация. По-често консумацията при тях става в присъствието на семейството или приятели у дома, докато вършат домакинска работа или говорят по телефона.

Младите майки, употребили алкохол и шофиращи, се срещат със силите на реда, когато за малко излязат да свършат нещо дребно през деня – прибиране на дете от детска градина или пазаруване. Много от тези жени са сериозно застрашени от закона, особено ако в колата има и деца. Дамите осъзнават много добре опасността, но споделят, че дори на 2 чаши вино тази опция е единствената работеща за тях, поради липса на някой доверен човек, на когото могат да оставят децата.

Петя е била заобиколена от злоупотребяващи с алкохол близки цял живот. Майка й започнала да пие, след като бащата ги напуска, когато тя е на 10, а сестра й ползвала наркотици. Споделя, че често шофира в нетрезво състояние, но не са я хващали. На 30 е заловена с 1,2 промила. За нея най-трудното на въздържанието е, че хората около теб не разбират, че НЯМАШ нужда от питие.

Разведени по-възрастни жени или майки, чиито деца вече живеят отделно

Катализаторите за системно злоупотребяване с алкохол в тази група са развод или провалена дългогодишна връзка, или пък порасналите деца, които се изнасят от вкъщи, или болест на родител. Тези жени пият най-често вкъщи сами, когато се чувстват депресирани или изолирани. Част от тях пият и на сбирки, където може да им се наложи да общуват с непознати хора – често са отвикнали да излизат и да се социализират. Ако бъдат заловени да шофират пили, се чувстват още по-виновни, защото често органите на реда звънят на децата им.

Всички дами обаче споделят, че се чувстват лично отговорни за своето поведение и ситуацията, която би могла да произтече от него – в някои случаи това им вреди още повече, защото вместо да спрат да пият и да карат, продължават да обвиняват себе си, което допълнително понижава самочувствието им и води логично до употребата на още алкохол. Това идва в ярко несъответствие с мъжете, които карат и пият – хванати в подобна ситуация, повечето мъже отричат отговорността си или минимизират опасностите от поведението си.

Интервюираната група: 150 жени, които са били заловени за първи или за пореден път да шофират в нетрезво състояние; на възраст 18 – 60. Със завършено средно и над средното образование, заети в различни професии и начин на живот, който улеснява употребата на алкохол, особено в края на смяната.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара