Годишният календар е на последната страница, приключи още една година от нашия живот. Всички задачи са изпълнени. Всичко, което е трябвало е казано и направено. Време е да се отпуснем. Но вместо отпускаща тишина в нас се заражда потискаща сила. Сякаш се задушаваме от вътрешен вакуум и пустота.
Какво представлява тази вътрешна пустота?
Това са чувства на липса на радост, надежда и удовлетворение. Когато човек се намира в такова състояние, той търси утеха в храна, алкохол, изневяра или се изолира от останалия свят.
Кои са признаците на това, че сте в капана на вътрешната пустота:
- чувствате се неразбран;
- губите смисъл за живот;
- хвърляте се в работохолизъм;
- изпитвате хронична скука;
- всичко ви дразни;
- разговорите с други хора ви напрягат;
- нямате жизнена енергия;
- чувствате се без цел и без посока;
- нивото на успеваемост по всяка сфера на живот е в „кота нула“;
- нищо не ви радва.
Причините за това може да са:
- травми от детството, които не сте преработили и се активират при взаимодействие с определен човек;
- само и единствено материални стремежи;
- егоцентричен и самоизолиран начин на живот.
Какво искат душата и сърцето ни?
Това, за което жадуваме е да бъдем ВИДЯНИ, ПРИЕТИ и ПРИЗНАТИ по всяка сфера на живот. От деца ни промиват мозъците, че ако не сме добри, послушни и удобни, няма да ни обичат, няма да заслужим желания подарък. И с цел да се впишем в изискванията, ние променяме и нагаждаме себе си, така че да се вместим в клишето на „добрия човек“.
Когато станем пълнолетни и самостоятелни и започнем да се доказваме в обществото, отново се натъкваме на изискванията и шаблоните, които са установени от обществото за това кое е „приемливо“ и кое “не е приемливо“. Много малко са хората, които се осмеляват да погледнат навътре в себе си и да осмислят кои са в същност, какво желаят и да потърсят начин да го постигнат, без да се съобразяват с изисквания, критики, осъждания и претенции на света отвън.
Вътрешната пустота е сигнал за това, че сме пренебрегнали себе си.
Ако сте израснали в среда, която ви е карала да потискате емоциите си и е изисквала от вас поведение на стоик, то вие сте започнали да потискате емоциите си. Спрели сте да усещате. Там където трябва да изпитвате радост, изпитвате леко задоволство. Там където изпитвате гняв, усещате леко раздразнение. Когато сте тъжни, го свързвате с неразположение. Тази емоционална задръжка в един момент ви превръща в „празен човек“.
Какво е решението? Всеки ден да си задавате три много важни въпроса:
- какво искам да направя днес;
- да планирате действия в посока към осъществяване на това желание;
- да осъзнаете, че себереализацията е лична работа и да поемете отговорност за това.
В процеса на претопяване от родителите, от приятелите, от колегите – ние сме забравили да казваме „СТОП! Така няма да стане, манипулацията няма да се осъществи“. Няма да изпитвам повече чувство на вина, няма да се обиждам и очаквам потвърждение отвън. Животът е в моите ръце, аз съм неговият творец. Дали ще ми се възхищават отвън или не, за мен в момента това няма значение. Аз съм ценен за себе си. Това, което искам и това което правя, ме кара да се чувствам уверен, спокоен и най-вече себе си.
И сега скъпи приятели! Щом осъзнахме причините, поради които се потискаме, е време да планираме една жива, вълнуваща и прекрасна година. Нека всеки месец стане повод за вдъхновение и планиране на малки цели.
В астрологията, този метод се нарича „слънчев солар“,
това е начин за стимулиране на хъс в нас със стихията на огъня по месеци. И така предлагам на вашето внимание идеи за действие:
- Януари – какво ново ще направя тази година, нещо което не съм опитвал до момента;
- Февруари – направете интервю с всеки член от семейството за какво мечтае, направете списък с изброените от тях неща и започнете да ги сбъдвате;
- Март – здравето, да направим нещо ново за подобряване на двигателната си активност;
- Април – да почистим ненужни вещи, дрехи, обувки, предмети, да направим място на новото, вдъхновяващото;
- Май – да събудим в нас твореца, заспалите ни заложби, да погалим душата си чрез изкуството;
- Юни – вземете лист хартия и опишете в подробности най-голямата си мечта;
- Юли – планирайте „своята вълшебна лятна отпуска“ – къде, как и с кого ще я осъществите;
- Август – време е за подобрения, посетете семинар или лекция на успешна личност;
- Септември – разширете социалната си среда, потърсете конкретни клубове по интереси и се присъединете към тях;
- Октомври – създайте нова организация и ред в живота ви, изградете нови навици;
- Ноември – грижа за любимите хора;
- Декември – магията на Коледа.
Нека не забравяме да празнуваме, защото всяка идея е благословия, всяко изпълнено желание – постижение, всяка трудност – урок. Трябва да се радваме на живота с всичките му предизвикателства. Ако моите предложения не са ви били достатъчни, купете си от някоя книжарница Приключенски календар за годината и Планер за годината, в тях винаги се намират интересни и креативни идеи, с които да приканим себе си и околните към действие.
0 Коментара