Агресията е полезна реакция, казват психолозите. Стига обаче да не се превърне в стил на поведение. А за това не се иска кой знае колко. Още на 3-4-годишна възраст децата имат първи ясни прояви на агресия. Ако не бъдат овладени навреме, не след дълго те ще бъдат заклеймени с категорията „трудно дете“.

Ето последователността на спешните мерки, с които ще предпазите агресивното дете най-вече от самото него. Защото сърдитият малък човек живее в постоянна атмосфера на конфликти и напрежение. И наистина много преживява!

ЗАГАСИ ПОЖАРА

Насочете агресията в безопасно направление

Детето избухва, нахвърля се с юмруци срещу всеки, който го дразни? По-добре да крещи, отколкото да се бие. Психолозите смятат, че словесната агресия е по-безопасна за околните. А още по-добре, ако заедно с виковете тропа с крака, тича нервно, къса хартия или удря възглавницата, но не обижда и не напада никого. Закачете в стаята му боксова круша. Нека удря нея, щом се ядоса.

Погрижете се за релаксацията

След като се навилнее, организирайте нещо успокояващо, например гушнете го на дивана и му почетете книжка.

Никога не отвръщайте с физически наказания

Физическите наказания повишават общото ниво на агресивност, обясняват психолозите. Това, което успокоява нажежените страсти, е спокойното и топло общуване. Агресивните деца се нуждаят постоянно от увереност, че ги обичат и ценят.

Всяко „не“ трябва да се компенсира с „може“

Това правило е особено важно за по-малките деца. Забрана, която би могла да предизвика яростен изблик, е по- добре да бъде поднесена в мек алтернативен вариант, например: „Не може да пръскаш с водния пистолет в стаята, но може във ваната.“ На по-големите деца обяснявайте спокойно и с уважение защо не им позволявате това, което отстояват с агресия.

ДЪЛГОСРОЧНА СТРАТЕГИЯ

След първите мерки по овладяване на негативните емо-ции е време да приложите дългосрочна стратегия, с която ще помогнете на детето да преодолее пристъпите на ярост.

Внушавайте на агресивното дете, че трябва да се държи като голям човек: да бъде сдържано, да умее да се владее. Ако е недоволно от нещо, нека свободно и открито да го сподели, но спокойно, без викове и сърдит плач.

Щом тръгне на училище, запишете го на школа по бойни изкуства. Там освен разреждане на напрежението и трансформиране на агресията в двигателна енергия детето ще получи първите навици по самоконтрол и ще придобие увереност в себе си. Вътрешната неувереност е една от най-често срещаните причини за агресивност при децата.

Развивайте речта и речниковия запас на детето, учете го да общува. Връстниците му ще общуват с него с желание, ако то знае и спазва правилата на игрите, умее да измисля собствени сюжети за нови игри, дели играч¬ките си с другите деца.

А на вас пожелаваме търпение, търпение и още веднъж търпение. Трудна работа е да укротиш опърничавото дете, но не и безнадеждна.

Заведете на психолог или психоневролог детето над 6 г., ако:

– постоянно избухва до степен, че губи контрол над себе си;

– често се кара с възрастните;

– отказва да спазва общоприетите правила на поведение;

– нарочно дразни околните;

– винаги обвинява другите за своите грешки;

– лесно се дразни, постоянно негодува и се сърди;

– отмъстително е.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара