Откъс от книгата „Моето дете отива на детска градина“, Олга Георгиева, ИК ТАРА

deca

Какво представлява играта за детето?

Играта е основното занимание на детето от 3 до 7-годишната му възраст. Чрез нея то опознава заобикалящия го свят и се подготвя за своите бъдещи дейности. Учи се да изпълнява роли и да спазва правила.

Детето обича да имитира възрастните и да се превъплъщава в различни техни образи. Няма момиченце, което да не е обличало тайно най-красивата рокля на майка си, да не се е издокарвало с нейните бижута и да не си е играло на “дама”. Няма момченце, което, въоръжено със своите пистолети-играчки, да не е играло героя-победител от приказките или филмите.

Когато детето играе, то живее в свой собствен, прекрасен и вълнуващ свят. Този свят обаче не е откъснат от реалния – в играта детето го отразява по свой си начин и малко откъслечно, но вярно и подробно. Затова не се изненадвайте, ако го чуете да говори по телефона-играчка с вашата интонация и вашите думи. Или ако го видите да имитира вашия маниер на посрещане на гости в куклената си къща…

Освен това, играта е чудесно средство за намиране на приятели. Макар че детето може преспокойно да си играе и с въображаем партньор, винаги е по-забавно, когато имаш весела компания.

Играта не е задължение и не е свързана непременно с постигането на някакъв резултат – детето играе, заради удоволствието от самата игра. На всичкото отгоре, тя е полезна – спомага за физическия му растеж, за развитието на наблюдателността и вниманието, на мисленето и въображението, на паметта и волята, на творчеството и интелекта.

Помислете си за това следващия път, когато детето отговори на въпроса ви “Какво правиш?” с “Играя си.” Може би има какво да научите от детската игра.

Кога се появява и как се развива детската игра?

На 5 месеца вашето дете започва да хваща предмети – не само когато вие ги поставите в ръката му, но и когато ги вижда и може само да ги докосне с ръка. Това, както пише проф. Генчо Пирьов, е ранният контакт на детето с играчката.

Към края на първата година детето става по-сръчно. То вече може да ходи и започва “опасният” период на обикалянето из къщата, пипането и разглеждането на всичко, което се изпречи пред погледа му.

Към втората година играта с топка става любима на детето – отначало то я търкаля по пода, а след това се научава да я хваща и подава. Детето вече има около 30-40 думи в речника си и започва да разговаря с куклите и плюшеното мече, да разглежда с особен интерес книжките с картинки.

През третата година се наблюдава преход от предметната игра към сюжетно – ролевата – детето прави къща от кубчета за куклата и играе на “майка” или на “Чичо Доктор”. Оформят се сюжет и роли, които детето често заимства от живота на възрастните.

През четвъртата година сюжетно-ролевата игра е най-важна в живота на детето. Тя може да продължава с дни, докато сюжетът представлява интерес за него и докато има нещо неизвестно. Детето започва да се справя все по-добре с пъзелите, кубчетата с картинки, със строителите и мозайките. Често конструктивната игра създава “декора” за сюжетно-ролевата. Правят се първите опити за игра-драматизация и куклен театър. Включват се и елементи на трудова дейност – дрехите на куклата трябва да се изперат, къщата трябва да се подреди. Говорът се усъвършенства и детето започва да води все по-богат разговор с партньора – истински или въображаем.

През четвъртата и през следващите години на предучилищната възраст сюжетите и ролите се усложняват. Появяват се и игрите с правила. Правилата отначало са включени в сюжета, а по-късно стават специални и се установяват предварително. Картите или доминото първоначално служат само за построяване на къща, а топката – за предметна игра. Постепенно детето осъзнава, че с тях може да се играе и по друг, по-интересен начин – с правила.

Игрите с правила могат да бъдат подвижни, забавни игри при седящо положение (”Не се сърди, човече”, “Монопол”, компютърни игри и т.н.) и дидактични игри, чрез които детето усвоява различни знания и умения.

Как да създадем подходящи условия за игра на детето вкъщи?

В детската градина вашето дете има възможност да играе с деца на своята възраст. Но то има нужда да играе и с вас. Отделяйте му време, бъдете негов партньор, насърчавайте неговата независимост, разбирайте го. То ще ви отвори вратите към вълшебния свят на детството и игрите. Повярвайте, не само то ще научи нещо от вас. Вие също ще научите много от него.

Осигурете на детето си възможност да играе необезпокоявано, включвайте се понякога в игрите му – но дискретно, тактично, без да накърнявате неговата самостоятелност. И когато чувствате, че сте добре дошли.

В детската градина детето е свикнало да има подходящи условия за игра. Осигурете му ги и вкъщи. Ето кои са те:

Време за игра

Дайте на детето достатъчно свободно време за игра. Не го натоварвайте с много други задължения, не го лишавайте от радостта на детството.

Място за игра

Ако нямате възможност да отделите специална детска стая, отделете един кът, в който детето да се чувства в своето царство. Там то ще играе и разхвърля на воля своите играчки, но заедно с това ще се учи да поддържа ред в своята “къща”.

Играчки

Не купувайте непременно сложни и скъпи играчки. Осигурете на детето опора за неговите въображаеми игри – една обикновена картонена кутия може да се превърне в кола, космически кораб, крепост и какво ли още не.

Вие

През най-ранната възраст вие ще бъдете партньор на детето, а често и инициатор за игра. Но когато то е в предучилищна възраст, пригответе се по-скоро да бъдете наблюдател и дискретен ръководител на играта. Не нарушавайте спонтанния и самостоятелен характер на играта на вашето дете, намесвайте се внимателно и тактично, съобразявайте се с характера на играта – творческа, игра с правила и т.н.

Приятели за игра

Не се сърдете, но вашето общество не е достатъчно за детето от предучилищна възраст. Братчето или сестричето, детето на съседите или на приятелско семейство са необходима компания за неговата игра.

Какви играчки да купуваме на детето от предучилищна възраст?

След третата си година вашето дете е готово за по-сложни играчки – в края на краищата, то вече може да си облича само тениската, да си мие ръцете и зъбите, да ходи и тича уверено.

В детската градина то общува с другите деца и ги включва в своите игри. Въображението му се развива все повече с възрастта. То си измисля свои собствени истории, герои, планове и приключения.

Играчките продължават да бъдат негови верни приятели. Като му носят удоволствие, те му помагат да си изгради самочувствие, да усъвършенства фините си движения, да развие езиковите, комуникативните и познавателните си способности.

Ето някои подходящи играчки за детето от предучилищна възраст:

Пъзели

На тази възраст децата развиват своите умения за решаване на проблеми и координирани движения. Нищо не проверява техните нови способности по-добре от пъзелите. Някои от по-простите се продават с подложка, върху която прилягат елементите. За по-малките те са с малко на брой, но големи елементи и проста, лесно разпознаваема картинка. С увеличаването на възрастта се увеличава броят на елементите и сложността на изображението. Обикновено на всеки пъзел е отбелязано за каква възраст е подходящ.

Карти за игра

Простите игри с карти са полезни за развитието на паметта на вашето дете. С игрите за памет като “Кент” и “Мемори” то ще се забавлява, като се опитва да свързва еднаквите неща и вероятно ще изпада във възторг, когато успее да се справи.

Детски кухненски сервиз

Предучилищната възраст е възрастта на подражанието и въображаемите игри. Едно от нещата, които децата обичат най-много, е да имитират мама и татко. Детският кухненски сервиз им позволява да “готвят” всякакви видове въображаеми ястия. Добавете и няколко празни малки бурканчета от сладко или от подправки и вашето дете може да стане втори Ути Бъчваров.

Комплекти за конструиране

Повечето от децата на тази възраст са се усъвършенствали в подреждането на кубчета, но това не означава, че играта е загубила своята привлекателност. Те харесват най-много блокчета, които се сглобяват (като “Лего”), защото могат да използват своето въображение и двигателна координация, за да построят по-високи и по-сложни кули. Вечни любимци са и дървените или пластмасови цветни кубчета.

Художествени принадлежности

Вашето дете е готово и има желание да експериментира с тях – ваша работа е да му осигурите нужните пособия. Децата на тази възраст обичат цветните моливи, водните бои, пластелина, цветните хартийки от вестници или списания (те стават за колажи), правенето на фигурки от хартия, темперните бои и рисуването с пръсти. Само се уверете, че всичко, което купувате, е лесно за измиване и не е токсично.

Играчки за забавления на открито

Тъй като вашето дете започва да усъвършенства физическите си умения, то обича играчките, които му позволяват да изпробва своите нови способности. Чудесни играчки за тази възрастова група са люлките, топките и малките кошове за баскетбол, меките футболни топки, комплектите за игра на федербал и т.н.

Книги

Езиковите умения на вашето дете се усъвършенстват, расте речниковият му запас. То започва да следи нишката на разказа и разбира по-сложни думи. Затова е много важно да му купувате подходящи книги за неговата възраст. Това са книжките с приказки, разкази и стихотворения за деца. Изследванията показват, че децата, на които се говори повече, четат се повече приказки и се пеят повече песни, демонстрират по-добри езикови способности. Те научават голям брой думи и израстват с любов към литературата и ученето.

Постепенно направете библиотека на вашето дете. Сядайте често с него на килима и му четете на глас, позволявайте му да “чете” само и да ви разказва какво е научило в детската градина.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара