През пролетта и лятото зеленчуците са богати на витамини, соли, хлорофил, етерични масла, органични киселини, микроелементи и други. От тях кожата поема направо ценни биологичноактивни вещества, които я подхранват и обновяват. Прилагат се предимно под формата на маски. Те са евтини и лесноприложими в домашни условия.

pexels-photo-109277-large

Зелената салата е незаменима за освежаване на кожата. Маската от нея има бързо действие при уморено лице и отпусната кожа. Наситнени листа от салата, разбъркани с кисело мляко, се оставят 15—20 минути върху лицето, след което то се измива. Кожата става кадифено мека, просветлява, бръчките омекват и се заглаждат. Прилага се 1—2 пъти седмично. При слънчеви бани лицето може да се покрива с големи, леко намачкани листа. Кожата се освежава и не изгаря. Ако е вече зачервена и възпалена от слънцето, маска от ситно нарязани листа облекчава изгарянето, предпазва от лющене и обелване. Алкохолен разтвор от зелена салата (зеленикава течност от накиснати в спирт листа) предпазва косата от окапване и пърхот и подпомага растежа на косъма.

model-female-girl-beautiful-51969-large

Маруля

За добър тургур и освежаване на груба, суха, отпусната, старееща или набръчкана кожа се прилага маска (каша от ситно нарязани и намачкани марулени листа, размесени със зехтин и една кафеена лъжичка лимонов сок). След като престои 20 минути върху кожата, маската се снема с памучен тампон и лицето се измива първо с топла, после със студена вода.

Магданоз

За бързо освежаване на всеки вид кожа, особено замърсена, суха или набръчкана, се прави магданозена маска с мед и жълтък. Една китка се вари 10 минути, след което листата се смесват с лъжица мед и един жълтък. Охладената маска се нанася върху кожата. Стои 20 минути и се измива с хладка вода. При лунички и петна по кожата, особено придобити, се приготвя зелен лосион (20г магданозени листа в 250 г 50-процентов спирт). Оставя се 12 дни на тъмно и се прецежда през марля. Засегнатите участъци се натриват всеки ден, докато избледнеят. Използува се и чист сок от магданоз или медена маска (една супена лъжица нарязани листа, смесени с една супена лъжица мед. Престой върху лицето 45 минути.)

Тиквички

Като козметично средство се препоръчват при суха или загрубяла кожа, за предпазване от бръчки, както и за омекотяване и оглаждане на вече появило се набръчкване. Изрязват се тънки дълги ленти от сурови тиквички, които се налагат по цялото лице и шията. След 20-минутен престой кожата се измива с неварено мляко или омекотена вода (преварена или обикновена, с прибавка на малко боракс).

Краставица

При мазна кожа и при мазна коса е незаменим краставичният лосион (равни количества сок от краставица и водка или ракия). Кожата на лицето или корените на косата се намазват трикратно в продължение на 30 минути, след което се измиват с топла вода. Желателно е тези процедури да се правят 30 дни. Изчистват и обезмастяват кожата, премахват черните точки, предпазват косата от пърхот.

Спанак

Прилага се външно като компреси при белези от пресни изгаряния, алергични и други обриви, застаряла или груба кожа, бръчки. Върху многослойна марля се намазва каша от една кафеена чашка сварени и намачкани спаначени листа, смесени с една чаена лъжичка зехтин. Поставя се на лицето за 30 минути. Измива се с топла и после със студена вода. Може да се прилага често.

Зелен лук (пресен кромид)

Помага за растежа на косата и против пърхот. Препоръчва се при слаба, суха или мазна окапваща коса и неголямо оплешивяване. Преди всяко миене на главата се поставя дебел слой счукан млад лук, прикрепя се с найлоново парче и главата се завързва с кърпа. Престоява един час, след което косата се измива с топла вода. При мазна коса прибавката на алкохол към лука усилва действието върху пърхот и намалява мастната секреция.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара