Д-р Славина Манчева е специалист по образна диагностика с фокус в неврорадиология и мускулно-скелетни болести. Тя се специализира в ултразвуково асистирани естетични процедури, диагностика на усложнения и патология на периферен нерв. Консултира невромускулни и мекотъканни патологии, като прилага високоспециализирани техники за прецизна оценка и лечение. Д-р Манчева е член на Complications in Medical Aesthetic Collaborative (CMAC), Radiological Society of North America (RSNA) и Sociedad Española de Radiología Médica (SERAM). Създател е на общност @ecocutis, където обучава специалисти по ултразвукова диагностика. Завършила е медицина в Мадрид, където живее и работи.

Д-р Славина Манчева бе лектор на форум за дерматолози, организиран от Global Aesthetics в София, където представи възможностите за диагностика с ръчния ултразвук Clarius е водещият избор за практикуващите специалисти в естетичната медицина за ясна визуализация на лицевата и повърхностната анатомия в реално време, за да направляват безопасно процедури като поставяне на филъри и да лекуват уверено усложнения. Тя лично демонстрира възможностите на апарата при дама с усложнения, настъпили като следствие от естетични терапии.

Д-р Манчева, как се насочихте към дерматологичния ултразвук?

Първоначално фокусът ми беше върху неврорентгенологията и мускулните заболявания, но постепенно интересът ми се измести към кожните образувания и меките тъкани. По време на специализацията ми в САЩ видях как образната диагностика може да се интегрира в дерматологията и ревматологията.

През последните години, особено след пандемията, забелязах ръст на усложненията от естетичната медицина. Това ме вдъхнови да насоча усилията си в тази посока и да работа с лекари в естетичната медицина.

Често идват пациенти, които имат симптоматика, която не е директно свързана с процедури в лицето. Но лицето е едно от най-важните места, през което преминават много нерви, артерии, и те инервират цялата глава и шия. Т.е. много неща, направени на едно място, могат да дадат ефект на друго място. Повечето усложнения, които достигат при мен, не са много сериозни, не са инсулт например, но има и случаи на инсулт в международен план, след поставяне на дермален филър.

Казвате, че има доказан случай на инсулт от филър? 

Да, доказано. Малко са тези случаи, но съществуват.

А как точно може да се случи това?

По различни начини. Всяко лице е  уникално, дори едната страна се различава от другата. Лицето е сложна анатомична структура с множество нерви и кръвоносни съдове, което прави всяка интервенция потенциално рискова.  И при много малък процент от хората може да се получи усложнение при поставяне на филър или друга инжекционна процедура – да влезе лекарят директно или да притисне кръвоносен съд, който в този момент да е един от най-важните в кожата и комуникира с други, които отиват до централни места. Може да се постави филър и той да се превърне във възпалителен процес а също да достигне до нерв. Друго усложнение при инжекционни процедури може да бъде гранулом. Или асиметрия – случва се, защото не са еднакви двете половини на лицето ни и всяка половина се нуждае от индивидуален подход в инжектирането. Навсякъде където сложиш игла или скалпел, може да има някакво локално усложнение. Но за това са лекарите да се стараят това малко усложнение да донесе полза на пациента, да се развие по добър начин и то да допренесе за производството на колаген.

Всички лекари желаем  това да е добре за пациента, но понякога самото тяло решава как и къде да го формира.

Всяко лице има индивидуални анатомични особености, които изискват персонализиран подход при инжекционните процедури. Без ясна визуализация и достатъчно клинична практика, това би било изключително трудно, почти невъзможно. Най-важното за един лекар е практиката, а сега разполагаме и с ултразвук, който значително ни подпомага в диагностиката и прецизната оценка.

Какви са най-честите усложнения от дерматологични интервенции?

Най-големите усложнения са при пациенти, които прекалено  често си поставят филъри. Филърите би трябвало да се разграждат, но се появяват все повече научни изследвания, че това не се случва с хиалуроновата киселина. Последното изследване е от юли 2024 на Д-р Мобин Мастър, публикувано в най-голямото американско списание за пластична хирургия, и то показва, че поне 10-15 години има остатъци от филъри с хиалуронова киселина. Филърите могат да мигрират и да се натрупват навсякъде, защото всичко в тялото ни е свързано.  Все още не знаем достатъчно добре как тялото отговаря на инжекционна практика. Едва сега започваме да разбираме какво точно се случва, защото правим ултразвук на тъканите.

Какво показва ехографското изследване?

Ултразвуковата диагностика в дерматологията предоставя на лекаря ценна информация за състоянието на пациента. Тя позволява прецизно измерване на дебелината на епидермиса и дермата, както и откриване на предишни филъри или други интервенции, което е от съществено значение за клиничния анализ и планирането на терапията. Разбирането на процесите под повърхността на кожата подпомага изготвянето на по-точен лечебен план.

Предварителното локализиране на кръвоносните съдове и нервите чрез ултразвук спомага за избягване на нежелани реакции като некроза или исхемия. С навлизането на високорезолюционни ултразвукови апарати на пазара през последните години, ултразвуковата диагностика в дерматологията постепенно се утвърждава като добра практика. Въпреки че много лекари все още не са запознати с пълния ѝ потенциал, обучителни курсове и програми целят да повишат квалификацията на медицинските специалисти в тази област.

Включването на ултразвуковата диагностика в ежедневната дерматологична практика не само подобрява точността на диагнозата, но и повишава безопасността и ефективността на терапевтичните процедури.

Какви други приложения има ултразвуковата диагностика в дерматологията?

Ултразвуковата диагностика вече се използва за подпомагане на диагностицирането на сериозни дерматологични заболявания като базоцелуларен карцином, псориазис и за проследяване на напреднали меланоми. При акне ултразвукът е полезен за откриване на кисти и оценка на тяхната реакция към лечението. С развитието на технологиите очаквам, че ултразвуковата диагностика ще стане още по-прецизна и ще се утвърди като стандарт в дерматологичната практика.

Какви са вашите наблюдения относно интереса към ултразвуковата диагностика в България?

Интересът към ултразвуковата диагностика в естетичната медицина в България нараства бързо. Нашите дерматолози и естетични лекари са изключително добре подготвени, с високо ниво на експертиза. Те активно пътуват, обучават се на международни конгреси и непрекъснато търсят нови технологии, които могат да подобрят практиката им.

В момента организираме курсове, за да помогнем на повече специалисти да интегрират ултразвука в своята работа. Освен при дермалните филъри, технологията набира популярност и в процедури като липосукция и липофилинг, където могат да възникнат сериозни усложнения, изискващи прецизна визуализация.

В този контекст, канадската компания Clarius се утвърди като първата марка, която активно подпомага обучението на дерматолози в България. Това е впечатляващо, тъй като в други страни подобно обучение често е достъпно едва след закупуване на апаратурата. Комбинацията от мобилност, висока честота и интеграция с обучителни платформи позволява на повече специалисти да усвоят и прилагат тази технология с увереност.

В България откривам изключителен интерес към образованието. Виждам този ентусиазъм в очите на лекарите, усещам стремежа им към знания, и това е наистина вдъхновяващо.

Образованието е ключът към по-здрави пациенти и изключителни лекари.

 

Facebook Twitter Google+

0 Коментара