Така, както костенурките правят секс – бавно

През зимата можеш да се подхлъзнеш не само на мокрия под в мола.

Можеш да го направиш и по мокрите, заснежени или заледени пътища на родината. В този брой на “Жената днес” ще ти спретнем едно бързо обучение на тема какво да правя, като усетя, че в колата ми се е вселил духът на зимата и тя не ме слуша!

Без паника

Когато усетиш, че колата ти занася, не натискай панически спирачката и не върти волана накъдето ти падне. Става още по-зле. Напротив, дай газ. Това е необходимо, за да можеш да дадеш тяга на колата и така тя излиза от буксуването, в което е попаднала. Ако колата ти е със задно предаване – сложи й нещо тежко в багажника. Не се шегувам. Помоли някой мъж да го направи, защото ако сложиш един чадър – не ти върши работа. Опитай с нещо 50-килограмово. Познавах човек, който носеше парче релса.

И друг път съм го казвал – внимавай с гумите. Много хора слагат хубави гуми само на двигателните колела, но често пъти двигателните колела спират, а другите две колела започват да играят “волна програма”. И при тези условия не те спасява нито една от системите за сигурност в колата. С две думи, винаги разчитай на еднакви по размер, качество и възраст гуми.

Как се кара по хлъзгав път?

Така, както костенурките правят секс – бавно. И внимателно. Карай на по-ниска предавка. Непрекъснато трябва да имаш чувството, че ти управляваш колата, а не тя теб. Не изключвай от скорост дори и когато се движиш по инерция.

Упс! Не ми се подигравайте, ама затънах и сега буксувам. Какво да направя?

Първо, носи си малка лопатка в багажника. Не заема място. Като закъсаш, започни да откопаваш потъналата гума. Не форсирай, защото потъваш още повече, а и заледяваш настилката под гумата. Откопай гумата. После внимателно опитай да се измъкнеш, редувайки задна и първа. Опитай и на втора. Върти и волана, за да направиш място за маневриране на гумата. Ако не става, отново откопай затъналото колело и намери дъски, вестници, клончета, каквото и да е, с което да направиш импровизирана настилка, на която да стъпи колелото. Идеята е колелото да стъпи “на твърдо”, а не на лед. Така колата ще може да се размърда и ще успееш да излезеш от ситуацията.

Карай с повече гориво, отколкото обикновено зареждаш. През зимата консумацията на гориво се повишава, а ако затънеш някъде, ще ти трябва гориво, за да можеш да форсираш. Но най-вече ще ти трябва, ако се окаже, че останеш в колата по-дълго време. Зима е, всичко става. Тогава колата се превръща в твое убежище. И трябва да работи и да те топли.

Ако усещаш, че пътят ще те изненада, пусни аварийките дори и да няма нужда. Нека шофьорите около теб знаят, че има потенциална опасност от внезапно спиране или друга подобна опасност.

Съветите на професионалиста Тодор Тиролски от верига сервизи “Мотоексперт”:

Зима е. Първо почистете колата цялостно, а не само прозорчето пред вас, за да имате видимост навсякъде. Почистете освен фаровете и стоповете – вие виждате, но трябва и вас да ви виждат. Зимната течност за чистачки е задължителна, за да виждаш къде караш. Карайте със скорост, при която се чувствате сигурни в това, че владеете колата или ще я овладеете, ако се случи да поднесе. При затъване не подавайте газ до ламарината , опитайте на тласъци. Ако не успявате да излезете от ситуация и няма кой да ви помогне, няма клони, пръст и всичко, което Симо изброи, пробвайте със стелките които са ви под краката – подложете ги на двигателните колела. Освен лопатка в багажника през зимата е хубаво да имаме вериги. Те се поставят елементарно, без да се вдига колата на крик или да се мести напред-назад.

Минете и през курс по безопасно шофиране. Там се научават много ценни неща, които ще ви бъдат винаги полезни. Има много фирми, които го предлагат – предимно са автомобилни състезатели с много опит.

И не забравяйте: зимата не е толкова страшна, ако сте добре подготвени!

Facebook Twitter Google+

0 Коментара