Скръбта е цената, която плащаме за смелостта да обичаме другите. С това универсално прозрение започва „Въпрос на смърт и живот“ – просветляващо четиво от „ясновидеца на човешката психика“ Ървин Д. Ялом и неговата съпруга Мерилин Ялом. Написана с открито сърце и предназначена за всеки, който търси подкрепа, утеха и смислен живот, книгата излиза на 3 януари в превод на Радостин Желев.
Мерилин Ялом (1932-2019) е уважавана историчка, феминистка, преподавателка и авторка на 11 научни труда. В напреднала възраст се разболява от мултиплен миелом и съвместно с Ървин Ялом започва да пише книгата „Въпрос на смърт и живот“, която излиза две години след смъртта ѝ. Ървин и Мерилин имат дългогодишен щастлив съвместен живот, прекрасен дом, обични роднини, много приятели и още повече читатели, но идва ден, когато се изправят лице в лице с тежката диагноза. Последователно разказвайки за последните си месеци заедно, преди Ървин да остане сам, двамата споделят начина, по който навлизат във върховната си битка и разкриват очакванията си от нея – Мерилин да напусне живота колкото може по-спокойно, Ървин да се научи да живее без Мерилин. Разнищвайки универсалните екзистенциални въпроси за близостта, любовта, скръбта и за това как да се обича и живее без съжаления, двамата забележителни хуманисти и нестандартни личности предлагат подкрепа на всеки, който се нуждае нужда от нея. Защото всички сме смъртни.
„Пишем „Въпрос на смърт и живот“, когато и двамата сме във възраст, в която повечето от връстниците ни са мъртви. Сега всеки ден живеем със съзнанието, че времето ни заедно е ограничено и изключително ценно.“
Ървин Д. Ялом (р. 1931 г.) е почетен професор в Станфордския университет, виден психиатър и практикуващ психоаналитик, смятан за един от родоначалниците на груповата психотерапия. Научните му книги и добилите изключителна популярност заглавия „Екзистенциална психотерапия“, „Дарът на терапията“, „Мама и смисълът на живота“, „Все по-близо всеки ден“ го утвърждават като водеща фигура в съвременната невронаука. Удостоен е с Международната награда „Зигмунд Фройд“ и с наградата „Оскар Пфистер“ за значим принос в психотерапията. Оригиналният метод на д-р Ялом, свързващ психотерапията с фундаменталните екзистенциални проблеми, е в основата и на неговите проникновени и завладяващи белетристични творби: „Когато Ницше плака“, „Проблемът Спиноза“, „Изцелението Шопенхауер“, „Палач на любовта“.
0 Коментара