Задължително изучаване на религия в училище, въвеждане на оценка за дисциплина и повече математика са част от идеите на образователното министрество. Това стана ясно от думите на просветния министър Красимир Вълчев в интервю пред БНТ.
Снимка: Уикипедия/EU2018BG Bulgarian Presidency
Идеята е някои от промените да залегнат в училищния закон още за учебната 2026/2027 година. Според Вълчев са нужни мерки, които да позволявят по-лесно налагане на санкции за учениците. „Италия върна оценка дисциплина. И в училище, и в обществото ни доминира усещането за липса на ред. Дисциплината е базова предпоставка за добро обучение. Учителите в момента се чувстват безпомощни, заради неработещата санкционираща система.
Аз лично подкрепям оценка дисциплина,
това е една от темите, които обсъждаме, но заедно със системата от санкции. Все още съм въздържан да говоря конкретно, тъй като нямаме решение. Май или юни ще предложим тези промени на Народното събрание“, заяви министърът. И добави: „Проблемът е, че понякога възпитаваме децата заради оценката, затова да имат, а не да бъдат. Цялата образователна система трябва да възпитава децата за това да бъдат, да бъдат знаещи можещи, добри хора. Дисциплината е една от основните предпоставки за добри резултати.“
А ето как Вълчев мотивира и идеята за въвеждане на задължителен час по религия: „Един час по добродетели и религия, нещо, което ние възнамеряваме да предложим, още повече ще усилим това възпитание. Това е начин и да обединим усилията си с вероизповеданията, с Българската православна църква най-вече –
да направим децата добри хора.
Това не си противоречи с това децата да бъдат знаещи. И в момента имаме СИП религия. Учителите казват, че при тях децата стават по-ученолюбиви, освен че намалява агресията“, каза Вълчев. Според него новият предмет трябва да е в задължителния учебен план, но с възможност за избор на програми. „Ако детето или родителят не желае да избере с елементи на конфесионално образование, ще има възможност да избере без такива елементи – т.е. етика, философия, история на религиите. Но пак ще бъде час по възпитание в добро“, каза министърът.
Министърът каза още, че се обсъжда и въвеждане на задължителна матура по математика в 12 клас. „Матура по математика, ако има, няма да е скоро“, каза той. Според него преди това трябва да се направят доста други неща – промяна в учебните програми, в учебния план, увеличаване на учителите, липсата на които е основната пречка пред разширяване на изучаването на математика в гимназиален и прогимназиален етап.
0 Коментара