Как може такава простичка и до болка позната подправка като солта да е повод за разгорещени спорове и дискусии? В древността (а и не само) са я почитали наравно със златото. А учените са „строшили“ доста наострени копия в този минерал, наричан и „маята на живота“, и „бялата смърт“ да отделят веществото ренин, което предизвиква спазми на капилярите и повишено артериално налягане. А това е пряка заплаха от инсулт и инфаркт.

Мерки и теглилки

Пределно допустимата норма за употреба на сол е преразглеждана многократно ипреди години беше 5-6 г в денонощие — чаена лъжичка без връх.Световната здравна организация обаче препоръча количеството да се свали на 3 г, особено за страдащите от сърдечносъдови заболявания и по-конкретно за хипертониците.

По-голямата част от тази доза си набавяме с месото, хляба, рибата, зеленчуците. Това дава повод на някои изследователи и в частност на известния американски натуропат Пол Брег да призовават за пълен отказ от допълнителното подправяне със сол. В същото време обаче други учени убедително доказват, че пълният отказ от употребата на сол е недопустим. При това и двете страни привеждат като най-силен аргумент евентуалния риск от развитие на сърдечносъдови заболявания.

Да солим или да не солим?

Освен че с нея е „по-сладко“, солта си има и строго определени физиологични функции. Под формата на натриев хлорид в нашия организъм тя: участва в поддържането и регулирането на водния баланс; подпомага нормалната работа на стомаш-ните ферменти.

Натрият обезпечава функционирането на клетките. Следователно при недостиг на този елемент могат да възникнат сериозни разстройства — например нарушения в провеждането на нервните импулси или пък понижаване на производството на инсулин. Много опасна е реакцията на бъбреците при дефицит на натрий: те започват активно да отделят веществото ренин, което предизвик¬ва спазми на капилярите и повишено артериално налягане. А това е пряка заплаха от инсулт и инфаркт. Прекаляването със солта също не минава безнаказано. „Най-невинното“ последствие е задържането на течности. Най-сериозното — възникване на хипертония и исхемична болест на сърцето. Установено е, че натрупването на натрий в организма може да доведе до хипертонична криза, а назначаването на безсолна диета бързо нормализира кръвното. Предозирането на солта в храненето се отразява зле на зрението и увеличава риска от развиване на катаракта.

Разумната доза

Излиза, че без сол — лошо, със сол — още по-лошо! Няколко простички правила ще помогнат да се придържате към златната среда:

1. Ограничете употребата на традиционно пресолените продукти — чипс, печени ядки, снакс и т. н.

2. Следете внимателно за съдържанието на натрийв продуктите. „Щедри“ на този елемент са полуфабрикатите, консервите и всичко под знака „фаст фууд“. Не се увличайте по тези храни и не ги солете допълнително.

3. Използвайте полезна сол — например черна. Всъщност тя е по-скоро червена (заради съдър-жанието на желязо). Присъстват и други жизненоважни за организма елементи — сяра, калий, калций и магнезий, а натрият е в по-ограничени количества.

Според аюрведа черната сол съдържа елементите вода и огън. Това съчетание избистря мисълта и стимулира функциите на храносмилателната система, твърди древната лечебна система. В традиционната медицина черната сол се приема като диуретично и меко слабително средство. Крупни нахождения за добив на черна сол има в Хималаите и в Чили. А иначе може да се намери в магазините за аюрведични и китайски продукти.

На вкус и цвят

Едрозърнеста, готварска, трапезна, с добавки и без добавки, морска или каменна. Още можем да изброяваме, но важното е да запомните, че най- рафинирана е трапезната сол. Следват:

Морска сол – добива се от морска вода по пътя на изпаряването. Богата е на микроелементи и минерали.

Йодирана сол – готварска сол, обогатена с калиев йодат. Широкото разпространение на този вид сол е свързано със състоялата се през 1990 година в Ню Йорк Световна среща за защита на децата. Тогава е приета Конвенцията за правата на децата, която включва и клауза за ограничаване на заболяванията, причинени от недостиг на йод (увеличаване на щитовидната жлеза, хипотиреоза). Употребата на йодирана сол е най-добрата профилактика срещу дефицита на този елемент. Диетична сол – тя е с понижено съдържание на натриеви йони, които са виновни за задържането на течности в организма, но за сметка на това е обогатена с полезните за сърдечносъдовата сис¬тема калий и магнезий. Тази сол се препоръчва за употреба и при остеохондроза.

Още солени подробности

• Солената почва по принцип е неподходяща за земеделие. Оттам произлиза и практиката на посоляване на земята при войни.

• Суеверието, че разсипване на сол носи нещастие идва от обърнатата солница пред Юда Искариотски на Тайната вчеря, обезсмъртена в известната картина на Леонардо да Винчи.

• Мъртво море е най-соленият воден басейн. Концентрацията на солв него е толкова голяма, че предметите, които обикновено потъват, могат да плават на повърхността му. Хората също плуват спокойно, тъй като плътността им е малко по-ниска от тази на чистата вода. Но само 8% от солтав Мъртво море е натриев хлорид, 53% е магнезиев хлорид, 37% — калиев хлорид.

• Третият райх складирал големи количества пари, картини и произведения на изкуствотов солни мини. Много важни документи и предмети продължават да се пазятв стари солни мини и до днес. Солни мини се използват и за складиране на ядрени отпадъци.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара