Една от вечните теми с много “за” и “против” е темата за кафето. Едни го обявяват за пристрастяваща напитка, която възбужда нервите, вреди на хормоналния баланс, увеличава киселинността на организма, а други го считат за антиоксидант, който намалява риска от деменция, Алцхаймер и някои видове рак.

След всичко изчетено по темата кафе, аз по-скоро съм склонна да се съглася с първите – поне що се отнася до прекомерната консумация на кафе (повече от едно на ден и всеки ден). Истината е, че обожавам вкуса на кафето и в живота си съм имала периоди, когато прекалявах с него, пише Маги Пашова в блога си Naturelita.

coffee-171653_640

Промених това с прекаляването, но любовта към кафето си остана. Правила съм дълги периоди без изобщо да пия кафе, за да изчистя организма си от него, а днес – посягам към кафявата напитка от време на време, за удоволствието от вкуса, аромата и ритуала, но не и заради събуждащите (или по-точно възбуждащите!) му свойства.

И все пак като всеки активен човек и аз имам своите моменти на енергиен спад, когато ми се иска да изпия нещо ободряващо. Първото нещо, към което посягам в такива моменти е вода. Дехидратацията намалява концентрацията и причинява умора. Така че, ако внезапно усетите енергиен спад през деня, уверете се първо, че не сте жадни!

Ако водата не помогне, имам 3 други изпитани рецепти за ободряващи напитки, които за разлика от кафето, имат сериозни основания да претендират за здравословни ползи. Днес ви представям тези напитки и как да си ги приготвите.

Комбуча

combucha-1

Комбуча е естествено ферментирала жива напитка, която се прави чрез заквасване на подсладен зелен чай с чаената гъба Комбуча. Гъбата е колония от млечно-кисели бактерии и дрожди, която в процеса на ферментация създава полезна среда, богата на активни ензими, дрожди, пробиотични бактерии и витамини от групата Б.

Комбуча доказано подобрява храносмилането, перисталтиката на червата и работата на черния дроб. Има лек лаксативен и много мощен изчистващ ефект. Като всяка пробиотична храна подпомага пълноценното усвояване на хранителни вещества.

За първи път опитах комбуча миналото лято и се влюбих в щипещите балончета. Ободряващият ефект на напитката се дължи на зеления чай, от който се прави. Комбуча може да си направите в домашни условия, като се снабдите с гъба комбуча и следвате указанията от поста на Надя Петрова. Аз лично все още не съм експериментирала с домашно производство и си купувам готова комбуча. В момента опитите ми за успешна ферментация са съсредоточени в правенето на домашен кефир от сурово козе мляко.

Шоколад с мака

coffee

Класическа комбинация от две зареждащи съставки, комбинирани в шоколад – какво може да бъде по-добро? Едва ли има смисъл да ви убеждавам в ползите от качественото сурово какао – силен антиоксидант, богат на минерали, който дава енергия, без да предизвиква нервна превъзбуда.

Все по-голяма популярност през последните години доби и маката, известна като суперхрана и естествен афродизиак. Маката е преди всичко адаптоген, което означава, че има способност да балансира и стабилизира хормоните, сърдечно-съдовата система и мускулатурата. Повишава енергията, издържливостта, притокът на кислород в кръвта, поддържа надбъбречните жлези и щитовидната жлеза, подобрява настроението.

Домашният шоколад с мака е най-лесното нещо, което можете да си приготвите, ако усетите спад на енергията през деня. Смесете 3 ч.л. какао с 1 ч.л. мака; добавете 1 ч.л. мед, 2 ч.л. кокосово масло, 1/4 ч.л канела и зърната на една шушулка ванилия и разбъркайте. Получава се гъст шоколадов крем, който можете да хапнете с лъжица. Другият вариант е да смесите крема със 150-200 мл бадемово или друго мляко и да миксирате в блендер до получаване на шоколадов шейк като този на снимките.

Матча лате

matcha-1

Зеленият чай матча се прави от ръчно набрани, изсушени и стрити на прах чаени листа. Така, когато пием чай матча, поглъщаме целите листа, а не само запарката от тях като при стандартен чай. Всички знаем, че зеленият чай е богат н антиоксиданти, но за сравнение – количеството антиоксиднати в една чаша чай матча се равнява на количеството в 10 чаши обикновен зелен чай.

Анитоксидантите са една от най-мощните защити на тялото ни срещу свободни радикали, болетотворни агенти и стареене. С други думи, колкото повече антиоксиднати поемаме, толкова по-добре е защитено тялото ни.

В допълнение към полезните му свойства, чаят матча дава енергия и повишава физическата издържливост. Това обаче според редица изследвания не се дължи на кофеина в него, а на комбинацията от естествените му свойства.

Любимият начин за пиене на матча е под формата на матча лате. Правенето на този коктейл от чай и мляко може да бъде превърнат в истински ритуал като поднасянето на японски чай – подходяща температура, внимателно разбъркване, смесване и т.н.

Аз като една практична и не винаги разполагаща с време жена, значително съкращавам процеса като използвам хитри домакински уреди. Най-често приготвям чая по един от следните 2 начина:

1-ви начин. Във висока чаша разтварям 1 ч.л. матча в 100 мл гореща вода (до точка на завиране, но преди да заври). Разбърквам с лъжица, докато листата се разтворят. В отделна чаша наливам 150 бадемово или оризово мляко, добавям няколко капки мед и с помощта на уред за фрапе го разпенвам. След това изливам млякото към чашата с чая.

2-ри начин. Смесвам всички продукти в блендер, добавям 1 ч. лъжичка кокосово масло и включвам уреда за 30 секунди.

Източник: Naturelita

Facebook Twitter Google+

0 Коментара