Блогът на Станка Стоянова Аз готвя… една кулинарна авантюра е номиниран в конкурса за годишните награди на Кулинарен блоговодител. Те ще бъдат връчени на церемония в МЕТРО Академия на 19 май.  Станка Стоянова се състезава в категориията: Здравословни рецепти – Най-добър блог с вегетариански и веган рецепти.

Годишните призове се връчват за четвърта поредна година. На уебсайта на Годишните награди за кулинарни блогове https://kulinarninagradi.com можете да се запознаете с номинираните и да гласувате за своите любими кулинарни автори ТУК.

Моля, представи се – име, професия и къде живееш. Имаш ли си и друго хоби освен воденето на кулинарен блог?

Казвам се Станка и живея във Варна, но всъщност съм родена и израснала в Нова Загора. Един прекрасен малък град, който много обичам, Мястото, където живеят родителите ми и където намирам спокойствие. По професия съм програмист, а по занимания – мечтател и творец. Творец, който се опитва чрез храната и снимките да разкаже историята на своя живот, да разкрие своя свят и емоции, да вдъхновява, да показва различната гледна точка, да популяризира позабравени, пренебрегвани и незаслужено загубили своята слава плодове и зеленчуци. Радетел за това да се храним с повече сезонни, локални продукти и, привнасяйки нови храни в менюто си, да не обръщаме гръб на онези, с които са се изхранвали дедите ни.

Разкажи ни кога и как реши да си направиш кулинарен блог и кой или какво те вдъхнови да го направиш?

Реших да си направя кулинарен блог през далечната 2010 година. Нямах представа с какво се захващам и колко важна роля ще има в живота ми. Започнах го като на шега, с мисълта да имам едно малко онлайн местенце, в което да записвам любимите ни рецепти, за да са ми винаги под ръка, когато имам нужда от тях. Постепенно това занимание се превърна в неизменна част от моя живот. Започнах да експериментирам все по-смело, няколко пъти промених начина си на хранене, в търсене на по-добро здраве, запалих се по кулинарната фотография и така до наши дни.

Какви са традициите в твоето семейство/род по отношение на храната и готвенето? На каква възраст сготви първото си ястие? Какво беше то?

Вкъщи аз, съпруга ми и дъщеря ми, се храним здравословно. Отделям специално внимание на храната – от избора на продукти – до начина на приготвяне, защото поради здравословен проблем не мога да консумирам храни, които съдържат глутен, както и млечни продукти. Старая се да се храним разнообразно, със сезонни продукти и с доказан произход.

Не мога да си спомня възрастта, на която се опитах да сготвя самостоятелно за първи път, но първите ми опити бяха пълен провал. Спомням си за едни оризови кюфтета – със суров ориз, които въобще не ставаха за ядене. Кой да се сети да свари ориза предварително… От същия период се сещам и за едни пържоли, които изпекох с помощта на съседката, както и едни черешови мъфини, рецептата за които бях видяла в популярен ученически вестник. Била съм някъде 7-8 клас.

Кой те научи да готвиш? А ти кого научи?

Научих много и все още продължавам да се уча от баба ми, чието име нося. Готви уникално вкусно, като всяка баба. Доста неща съм научила и сама, с помощта на кулинарни книги, телевизионни предавания и експерименти в кухнята. Баба ме научи да точа и да меся.

Най-голямото ми желание е да предам моите знания и умения на дъщеря ми, която в момента е на 6 години. Включвам я в приготвянето на храната, откакто беше съвсем малка. Много й харесва, дори вече се включва с идеи за комбиниране на продукти. Освен с нея, искам да споделя знанията си и с други деца, за да запаля у тях любовта към храната. Само по този начин, като се научат да готвят, можем да ги научим да разпознават, да ценят и да търсят добрата, истинска храна. В днешния забързан свят, много хора неглижират значимостта на храната, къде от неумение да готвят, къде поради други причини и разчитат на полуфабрикати или храна за дома, купена от някое заведение след работа. Храната е здраве, тя е горивото на нашето тяло и трябва да я избираме разумно. Храната, с която се храним е осъзнат избор и отговорност, на която трябва да научим децата си.

Какво ти дава воденето на кулинарен блог?

Кулинарният блог за мен е начин на изразяване. Блогът ми дава възможност да творя, да се изразявам, да създавам красота и вкус, да вдъхновявам, да споделям своя опит, да се развивам като личност, да помагам с идеи. Той е олицетворение на вярването ми, че здравословната храна е вкусна, неустоима и лесна за приготвяне. Всеки може да я приготви у дома, като използва познати и достъпни продукти.

Как избираш рецептите, които да представиш в блога си?

В блога представям рецепти, които хармонират с моите вярвания и разбирания за храната и не на последно място – мога да консумирам (поради здравословен проблем спазвам определен хранителен режим). Обикновено избирам семпли, ежедневни, но интересни здравословни рецепти, с предимно сезонни и локални продукти, които са подходящи за цялото семейство.

Споделям повече солени рецепти, защото те са в основата на ежедневното ни хранене. Десертите са начин да си доставим допълнителна наслада, но са предназначени за празници и специални поводи.

Сладко или солено?

Зависи от настроението ми, но категорично и двете.

На кокал или с корен?

Чинията ми винаги прелива от зеленчуци – сурови и сготвени, но не пропускам и месото. Обожавам всякакви зеленчуци и всяко мое хранене е структурирано около голямо разнообразие от предимно сезонни и локални такива. Мисля, че слабостта ми към зеленчуците си личи и по рецептите в блога.

В какво се състои радостта от храната за теб?

Ястията ме вълнуват със своята красота, история и послание, което носят – дали освен наслада, носят и полза за организма.

Радостта от храната е да доставиш наслада на сетивата си, но и да се погрижиш тялото да получи, това от което се нуждае – ценни вещества. Да сътвориш вълшебство в чинията, което да радва както очите, така и небцето. Да предадеш емоцията си на храната и тя да говори вместо теб.

Ако публикуваш кулинарна книга, на кого ще е посветена тя?

Ако някога публикувам кулинарна книга, ще я посветя на семейството си в знак на благодарност за безрезервната подкрепа, която ми оказва, за безбройните часове, прекарани в очакване закуската/обяда/вечерята да бъде заснет, за изядените несполучливи ястия.

Кое е нещото, с което истински се гордееш?

Ако си говорим в контекста на блога, горда съм с прогреса, който успях да постигна през последните близо две години по отношение на снимките, с които илюстрирам всяко ястие. Тук искам да вмъкна, че за няколко години, поради лични причини, бях оставила блога на заден план и фотоапаратът събираше прах.

В живота се гордея с дъщеря ми, която е изключително будно и добро дете, което често ме изумява с начина, по който възприема света около себе си.

Имаш ли гафове в кухнята и ако да – разкажи ни поне за един?

Гафовете са ежедневие. Понякога са по-малки, друг път – по-големи. Редовно ми се случва да не улуча гъстотата на някой суров крем за торта или да не посоля достатъчно, но това лесно може да се коригира. Сещам се за последния ми сериозен гаф. Реших да пасирам една крем супа от червена леща в блендера, но не прецених добре количеството. В момента, в които увеличих скоростта му, супата избута капака, каната се отвори и цялата кухня се оказа окъпана в крем супа. Имам още една подобна злополучна случка от преди няколко години, когато се опитах с миксер да разбия втвърдено нишесте.

Кое е ястието, с което най-много се гордееш? Сподели ни рецептата?

Макар солените рецепти да са ми слабост, най-много се гордея със суровите си торти. Те са същинско предизвикателство и успешните рецепти, дойдоха след много неуспешни такива. Всяка торта си има история, цел и е подчинена на конкретно мое търсене. Много внимателно подбирам съставките и се старая да са максимално достъпни, с познати и лесно откриваеми продукти, без да се налага да правя компромис с желания краен резултат като вкус и визия.

Споделям ви рецептата за сурова шоколадова торта, която е накарала мнозина да започнат да ядат тиква… поне под формата на торта.

Шоколадова торта с тиква и лешници

Необходими продукти за торта с диаметър 24-26 см:

за блата: 200 г лешници

100 г стафиди

45 мл (3 с.л.) разтопено кокосово масло

за крема: 700 г печена тиква

150 мл кокосово мляко или вода

8 с.л. мед

90 мл (6 с.л.) разтопено кокосово масло

6 с.л. какао на прах

45 мл (3 с.л.) лешников тахан

1 1/2 с.л. (15 г) желатин на прах

1/2 шушулка ванилия

щипка сол

за декорация: черен шоколад

лешници

Начин на приготвяне:

Накиснете стафидите за около 30 минути в топла вода.

За блата смелете лешниците в кухненския робот. След това прибавете към тях отцедените стафиди и кокосовото масло. Смелете всичко, докато получите еднородна лепкава смес. Ако купата на кухненския ви робот е малка, разделете на продуктите на 2 равни части.

Върху подходящ поднос или чиния поставете регулируем ринг за торта и разпределете блата равномерно. Приберете в хладилник.

В купата на блендера поставете печената тиква, меда, кокосовото масло, какаото, лешниковия тахан, семената ванилия и съвсем малка щипка сол.

Смелете всичко, докато се получи еднородна смес. Опитайте, ако е необходимо подсладете допълнително или добавете малко количество какао, ако кремът е прекалено сладък за вашия вкус.

Разтворете желатина в кокосово мляко или вода, след което го разтопете на водна баня. Прибавете желатина към готовия крем. Разбъркайте добре.

Извадете охладения блат от хладилника и го залейте с крема. Приберете отново в хладилника за поне 4 часа, най-добре за една вечер.

Декорирайте по желание – с разтопен черен шоколад и смлени или цели лешници.

За да приготвите черен шоколад – смесете малко количество какаова маса или какао с кокосово или какаово масло. Разтопете и хомогенизирайте шоколада на водна баня. След това декорирайте тортата.

Измервайте точно количествата и използвайте мерителна супена лъжица. Посоченото количество стафиди е след накисване с топла вода. Печената тиква трябва да е леко топла или със стайна температура. В никакъв случай студена, защото ще втвърди преждевременно кокосовото масло.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара