Когато лятната жега опари телата ни, всички започваме да мечтаем за милувката на морския бриз, за прохладните пазви на планината или поне за пикник край ромолящо поточе, далече от нагорещения градски асфалт.

И, разбира се, всички знаем, че през лятото трябва да пием много течности, за да се предпазим от обезводняване.

Водата

Човешкото тяло съдържа 70% вода и съотношението между твърдата маса и водата в него е същото като това между сушата и океана на планетата. Всяка клетка се нуждае от вода, за да функционира и животът без вода е невъзможен.

Когато човек е добре хидратиран, кожата му запазва младежкия си вид по-дълго време, а имунната система неутрализира по-бързо болестотворни атаки. Консумацията на достатъчно вода (средно 2 л на ден) притъпява усещането за глад и помага за поддържането на по-добра форма.

Водата е свързана и с емоционалното ни състояние. Според китайската медицина страхът и стресът са свързани с елемента Вода. Така всеки вид стрес се регистрира във водния компонент на тялото като дехидратация, а всяка външна дехидратация се възприема от тялото като стрес.

Първите симптоми на дехидратация са замайване, главоболие, усещане за жажда, (което често пъти може да бъде сбъркано с усещане за глад), тъмножълт цвят и силен, неприятен мирис на урината. Дехидратацията засяга нормалното функциониране на тялото и може да доведе до сериозни заболявания и дори до смърт.

Безалкохолните напитки

Имено затова е важно през лятото да се пият голямо количество течности. Доста хора обаче тълкуват широко понятието „течности“ и тъй като не харесват вкуса на чистата вода, удобно я заместват с различни безалкохолни напитки – от ледени и силно газирани, през прахчета и разтворими напитки до студени чайове и оцветени води с плодов аромат. Тези напитки не само че не предпазват от обезводняване, но са в състояние да причинят и сериозни здравословни проблеми.

Най-голямата опасност, която крият безалкохолните напитки, е свързана с голямото количество на захар в тях. Всички, но най-вече газираните напитки, съдържат изключително високо количество захар. Малка бутилка със сода може да съдържа до 16 чаени лъжички захар под формата на високофруктозен царевичен сироп.

На практика с 2-3 газирани напитки можем да покрием препоръчителния си дневен калориен прием. Течните калории от напитките са празни калории, защото не осигуряват хранителни вещества на клетките, а хронично гладните клетки лесно се поддават на различни заболявания.

Какво се случва в тялото ни, след като изпием една газирана напитка? Най-напред захарта се абсорбира и попада директно в кръвния поток. За да не достигне тази захар до мозъка и да причини увреждания, тялото, като един перфектен саморегулиращ се механизъм, реагира и панкреасът започва да произвежда инсулин. Инсулинът е хормон, който стимулира различни клетки да абсорбират захарта, да я използват за енергия и да складират излишната част от нея. Така честата консумация на пълни със захар напитки може да причини няколко нежелани резултата – натрупаната в клетките захар да се превърне в мастна тъкан, панкреасът да се изтощи и човек да развие инсулинова резистентност.

Иначе казано, всекидневното разхлаждане с подсладени напитки може да доведе до затлъстяване и е основен фактор за заболявания като диабет тип 2, високо кръвно налягане, сърдечни заболявания и инсулт.

Т. нар. диетични напитки, чиито опаковки подчертават факта, че са „без захар“, обикновено са подсладени с аспартам, за който се знае, че влияе директно на мозъчните центрове и консумиран в големи количества може да предизвика сериозни мозъчни увреждания.

Допълнително, някои от най-популярните газирани напитки на пазара съдържат и високи количества кофеин, които за 20 минути се абсорбират от тялото и активират произвеждането на допамин – хормон, който активира центровете на удоволствие в мозъка. Много бързо обаче този ефект отшумява и човек изпитва нужда да изпие нова напитка.

Не на последно място консумацията на газирани напитки води до загубата на калций. Повечето такива напитки съдържат киселинните елементи въглерод и фосфор. Когато тези елементи се озоват в алкалното по своята природа тяло, то се стреми да възстанови pH баланса си, като неутрализира киселинните дразнители. За целта тялото черпи от собствените си запаси с алкални елементи и най-вече от запасите си на калций. Така калцият, складиран в скелетно-костната система, изтича, костите стават крехки и чупливи, податливи на сериозни заболявания като остеопороза.

Алтернативата

За да избегнете риска от обезводняване през лятото и да се предпазите от вредите, които може да ви причини прекалената консумация на безалкохолни напитки, най-добре е да пиете чиста вода – изворна, трапезна или филтрирана – и то поне по 2 л на ден. Ако все пак не харесвате вкуса на чистата вода, можете да я овкусите с различни плодове, зеленчуци и билки (както предлагаме по-долу) или да си приготвите домашни безалкохолни напитки с умерено съдържание на естествени подсладители.

И една последна препоръка – особено през лятото е много изкушаващо да се пие студена вода или други охлаждащи напитки по време на хранене, но студените течности забавят храносмилането и пречат на усвояването на хранителните вещества. По време на хранене е препоръчително да пиете не повече от чаша вода на стайна температура, а останалите течности може да консумирате между отделните хранения.

Ментова лимонада

Продукти:

• 4 лимона

• 1-2 с.л. мед

• 8-10 стръка прясна мента

• 1 л вода

Приготвяне:

Изцедете сока на лимоните с помощта на ръчна или механична цитрус-преса. Измийте ментата добре и отстранете листенцата от стъблата. Смесете лимоновия сок, листата от мента, меда и водата в блендер и блиндирайте 1-2 минути. По желание може да прецедите през тензух готовата лимонада, за да отстраните по-едрите остатъци от ментови листа, ако има такива.

Сервирайте с много лед, а най-добре е преди сервиране да оставите лимонадата за няколко часа в хладилник.

Студен чай с джинджифил и хибискус

Продукти:

• 1/3 чаша сухи цветове от хибискус

• ½ чаша мед

• 3 с.л. пресен джинджифил, нарязан на ситно

• ¼ чаша прясно изцеден лимонов сок

• 1 л вода

Приготвяне:

В подходяща тенджера смесете водата и джинджифила. Изчакайте да заври, намалете котлона и оставете да къкри 15 минути. Отстранете от огъня, добавете цветовете от хибискус и разбъркайте. Покрийте с капак и оставете да се запари поне за половин час. Прецедете течността, добавете лимоновия сок и меда и разбъркайте добре.

Охладете чая в хладилник и сервирайте с много лед.

*Мерителната чаша е с вместимост 250 мл

**Хибискусът, известен още като каркаде, има охлаждащ ефект и е много богат на витамин С. Сухи цветове от хибискус може да намерите в билковите аптеки.

Овкусена вода (infused water)

Ако не ви допада вкусът на чистата вода, можете да си направите овкусена вода с различни плодове, зеленчуци, билки и подправки. Технологията е проста: в подходящ съд (голям буркан или бутилка с широко гърло) смесвате филтрирана вода или естествено газирана вода, добавяте овкусителите и оставяте за няколко часа в хладилника, за да се развият вкусовете и ароматите.

Подходящи овкусители са всички цитрусови плодове (лимон, лайм, портокал, грейпфрут, краставица, ягоди, боровинки, мента, розмарин и др.).

Facebook Twitter Google+

0 Коментара