Лятото променя всичко – от дрехите и модата, през рутината и забавленията, до начина, по който се храним.

Тялото ни отразява промените в природата и сезоните и следва естествените ритми на земята. Затова и изборът ни на храна трябва да бъде съобразен със сезона. Ако през зимата се нуждаем от топли и пикантни храни, за да ни сгреят и разпалят вътрешния ни огън, то през лятото е редно да заложим на охлаждащите и хидратиращи продукти, които да намалят този огън и да гарантират водния баланс на организма.

За да се храните добре през лятото, е добре да слушате преди всичко собственото си тяло и да спазвате няколко универсални правила за хранене, около които се обединяват съвременната наука (нутриционистика) и древната индийска система за здраве и дълголетие Аюрведа.

Охлаждащи храни

Аюрведа разделя храните на загряващи и охлаждащи. С покачването на температурите през лятото организмът ни има нужда от по-голямо количество охлаждащи храни. Това се отнася особено за хората с телесна конситуция “пита“, които имат по-големи количества вътрешен „огън“ в тялото, както и за хора, страдащи от всякакви възпаления, киселини, слънчеви изгаряния и т.н., които също покачват вътрешния огън.

Охлаждащи храни са повечето плодове и зеленчуци, като най-подходящи за лятото са тези с по-високо водно съдържание и по-малко калории. От зеленчуците заложете на краставици, марули, селъри, целина, магданоз, патладжан, тиквички и всички зеленолистни. Добър избор сред плодовете са горските плодове, грейпфрут, диня и пъпеши от не твърде сладки сортове.

Заложете на местни плодове и зеленчуци, тъй като телата ни имат еволюционна памет и са пригодени да разграждат най-добре храната, с която са се хранили поколенията от рода ни преди нас. А и колкото по-близо до трапезата ни са отгледани едни плодове и зеленчуци, толкова повече от полезните им свойства се запазват.

Салати

Добре е основата на поне две от храненията през деня (например обядът и вечерята) да бъде салата. Една богата салата може да бъде напълно достатъчна за обяд през горещ летен ден. За вечеря към салатата може да добавите малко животински протеин като парче чисто пилешко месо, риба или яйца, или да я комбинирате с растителни протеини – киноа, боб мунг, леща, грах, нахут.

Ако всеки ден ще хапвате по две салати, е добре да проявите фантазия и да експериментирате с различни комбинации. Използвайте зеленолистни зеленчуци за основа и комбинирайте с цветни зеленчуци като домат, чушка, морков; добавете свежи зелени подправки, кълнове, ядки и семена; овкусете добре с прясно изцеден лимонов сок и висококачествен зехтин.

Ако сте по-смели, можете да разнообразите салатите си с т.нар. ядливи треви. Това са често срещани растения, които мнозина мислят за плевели, но познавачите на доброто хранене и кулинарията ценят като ценни акценти в кухнята.

Такава ядлива трева е например тученицата. Този див събрат на култивираното цвете калдаръмче расте по градини, пътеки, саксии и обикновено се възприема за плевел, който стопаните се борят да отстранят. Доста несправедливо отношение, защото тученицата е един от много ценните дарове на майката природа!

В Китай тученицата е позната като „билка на дълголетието“ и се използва от хилядолетия в традиционната китайска медицина. В Гърция я наричат τρέβλα и я добавят към салати, супи, яхнии и баници. А на о-в Крит могат да ви предложат разновидност на прочутото дзадзики, приготвено с гъсто кисело мляко, тученица, чесън, зехтин и местни каперси.

Популярността на считаната у нас за „плевел“ тученица се дължи на изключително полезните и хранителни свойства.

Тученицата е по-богата от всеки друг зеленчук

на алфа-линоленова киселина, която е прекурсор на есенциалните мастни киселини Омега-3. Източник е на витамин А – важен за зрението и добрия вид на кожата. Само 100 г тученица могат да осигурят близо половината от необходимата ни дневна доза витамин А. Богата е още на витамини В, С, Е, на калций, магнезий, калий, желязо, както и на редица антиоксиданти.

Счита се, че тученицата влияе благотворно на зрението, регулира кръвната захар, предпазва от рак и помага за пречистването на кръвта. Затова ако откриете тази трева във вашата градина или балконски саксии, не бързайте да я третирате като плевел, а я добавете към някоя лятна салата и се възползвайте от полезните й свойства.

И за да ви провокирам да я опитате, по-долу ви предлагам една идея за антиоксидираща салата с тученица, черни боровинки, кълнове от слънчоглед и чери домати.

Студени супи

А ако през лятото ви се хапва друга лека и охлаждаща храна, различна от салата, пригответе си студена супа. Освен традиционния за България таратор, може да си дарите лятна прохлада и да заситите небцето си със сурова спаначена супа с авокадо, студена грахова супа с мента или с разхлаждащо гаспачо с ароматни домати, пресен лук и босилек.

Смята се, че гаспачо произхожда от южната област на Иберийския полустров – Андалусия. Рецептите за тази разхлаждаща лятна супа варират доста, но в основата винаги са домати, краставици, чесън, зехтин, оцет и сол. Понякога се добавят лук, чушки и сух хляб. В една от разновидностите, носеща името салморехо и идваща от Кордоба, добавят сурово яйце и дори хамон.

Твърди се, че гаспачо води корените си от арабска супа, донесена в Испания от маврите.

Приготвяли я от хляб, зехтин, чесън и вода. Доматите били добавени към гаспачото чак през 1700-те, след като най-после се превърнали в част от европейската кулинарна традиция и вече не били смятани за отровно, декоративно растение. Причината европейците дълго време да се страхуват от доматите и да ги считат за отровни е приликата им с техния далечен роднина – кучето грозде. Всъщност доматите, отглеждани по онова време, били с размерите на днешните чери-доматчета и тежали по 1-2 грама. През вековете размерът им бил неколкократно увеличаван с кръстоски и селекции, за да се стигне до днешните гигантски сортове домати, за които не е необичайно един домат да тежи 500 грама!

В хранително отношение доматите са богати на витамин C и провитамин А, но най-ценното в тях е антиоксиданта ликопен – яркочервен фитохимикал, на който се дължи червеният цвят на доматите. Това вещество спира разрушенията, който свободните радикали причиняват в кръвта. Счита се, че понижава риска от развитие на някои видове рак и забавя стареенето на кожата, като предпазва от т.нар. старчески петна.

Испанската доматена супа гаспачо има стотици вариации не само в различните области на Испания, а и извън нея. Както и да приготвите гаспачо, важното е да го сервирате студено! Най-добре с парче пълнозърнеста бегета, леко запечена и намазана с чеснова паста.

Антиоксидираща салата с тученица

Продукти:

• 100 г тученица

• 1 морков

• 4-5 чери домати

• 1 шепа черни боровинки

• 1 шепа кълнове от слънчоглед

• Зехтин и балсамов оцет на вкус

Приготвяне:

За да получите кълнове от слънчоглед, накиснете сурови слъногледови семена във вода за една нощ. На сутринта излейте водата, измийте семената и ги оставете за няколко часа на кухненския плот. Ако приготвите по-голямо количество кълнове, можете да ги съхранявате 1-2 дни в хладилника и да ги добавяте към други салати, сутрешното си мюсли или да ги забъркате с кисело мляко и малко мед.

Накъсайте тученицата, нарежете доматчетата на две половинки, а моркова на тънки кръгчета. Смесете всички продукти за салатата в подходяща чиния и овкусете със зехтин и балсамов оцет.

Разхлаждащо газпачо

Продукти:

• 700 г домати

• 1 малка краставица

• 1 червена чушка

• 1 малка глава лук

• 2-3 скилидки чесън

• 2-3 стръка босилек

• 2 с.л. винен оцет

• 2 с.л. зехтин

• 1 ч.л. морска сол

Приготвяне:

Обелете доматите и ги почистете от семето. Махнете опашката и семките на чушката. Обелете и нарежете лука, чесъна и краставицата. Смесете всички продукти в блендер и пасирайте.

Охладете няколко часа в хладилника и сервирайте студена.

Вкусни рецепти и съвети за здравословно готвене, хранене и живот – в сайта на Маги Пашова www.naturelita.com

 

Facebook Twitter Google+

0 Коментара