Започна коледният пост – онова време преди Коледа, в което вярващите се пречистват и се подготвят да посрещнат тайнството на светлото Рождество. Въпреки че традиционно свързваме постите с канона на християнската религия, елементи на пост съществуват и в много предхристиянски вярвания и народни обичаи.

И това не е случайно. Религията и ритуалите са задавали за нашите предци моделите на поведение, които за нас днес задават психологията и модерната наука за хранене. А постите със или без религиозен характер, не са нищо по-различно от едно здравословно пречистване на тялото и на душата. Подобно пречистване ни е особено необходимо днес предвид замърсената околна среда и високите нива на стрес, на които сме подложени.

При взаимодействието с външния свят – с въздух, вода, храна, козметика и лекарства, както и под влияние на стреса,

в тялото ни се натрупват токсини.

Те го увреждат, предизвикват заболявания и пречат на нормалното функциониране на клетките, тъканите, органите и организма въобще.

Когато количеството токсини нарасне, в тялото се задействат механизми за тяхното изхвърляне под формата на слуз. Това е причина за многото настинки през зимния сезон, когато с помощта на кашлица, хрема и висока температура тялото се освобождава.

Излишните килограми, натрупани от липса на движение и честа консумация на рафинирани и преработени храни, също са в основата на редица дегенеративни процеси в организма и не малко хронични заболявания.

Правилно проведените пости са естествена възможност

за тялото да се освободи от вредните болестотворни натрупвания и от някои излишни килограми, да възстанови вътрешния си баланс, да повиши имунитета си и да се подготви за началото на сезона на вирусите и настинките.

Но постът не е само детоксикация или диета, а завършен, холистичен процес. Времето, отделено за пост, е време за обръщане навътре и вглеждане в самия себе си. Това е време за изчистване на негативните модели на мислене, за замяна на гнева, отчаянието и разочарованията с опрощаване, любов, радост и надежда. Време, когато си правим равносметка за изминатия път и за посоката, в която насочваме живота си.

Леката растителна храна ни прави по-витални. Затова по време на пост хората се чувстват по-духовни, изпълнени с доброжелателност, любов и милосърдие.

Мнозина обаче се плашат от дългия коледен пост,

защото го свързват с лишение от любими храни, глад и отслабване на организма. Някои са убедени, че постната храна е еднообразна, безвкусна и незасищаща, както месото. Други се опасяват, че социалният им живот ще пострада по време на 40-дневния пост, защото в заведенията не се предлагат постни ястия, а не е прието да посрещаме вкъщи гости с яхния от леща.

Всъщност добре подбраното и правилно комбинирано растително меню може да предостави много по-пълноценна и лесноусвоима храна за организма от месните и млечните продукти. Многообразието в растителния цвят прави избора ни на храна значително по-голям.

Както повечето неща в живота, и

постите могат да бъдат възприети по два противоположни начина –

като лишение и аскетично ограничение или като едно вълнуващо предизвикателство към самите вас, като подарък, който ще направите на тялото и на душата си, и като възможност да се докоснете до нов и изключително богат свят от вкусове и аромати.

Каквито и да са вашите мотиви, ако решите да постите, съобразете се с индивидуалните нужди на вашия организъм и сами определете периода, през който ще се храните само с растителна храна.

Дори само 2-3 седмици разтоварване на организма от месни и млечни продукти могат да имат благотворен ефект върху здравето ви. И ако вече сте решили да постите, добре е да имате предвид следните препоръки:

•Включете в менюто си много сезонни зеленчуци и плодове.

Те имат по-висока хранителна стойност и витаминно-минерално съдържание от оранжерийните. В края на есента наблегнете на пресните зеленчуци като моркови, тиква, броколи, карфиол, зеле, цвекло, гъби; на зеленолистните – спанак, рукола, магданоз, киселец, както и на плодовете – ябълки, дюли, цитруси, нар.

•Комбинирайте варива (боб, леща, нахут, грах) със зърнени храни (ориз, царевица, просо, киноа, елда, амарант). Така ще синтезирате пълноценен протеин и организмът ви няма да изпадне в белтъчен дефицит от липсата на месо и месни продукти.

•Хапвайте повече пълнозърнести храни.

Те са богати на фибри и растителни ензими, които подобряват моториката и функцията на стомашно-чревния тракт и улесняват процеса на усвояване на храната и на елиминиране на остатъците.

•Не пренебрегвайте мазнините. Организмът ви се нуждае от есенциални мастни киселини. Набавяйте си ги ежедневно, като хапвате авокадо, сурови ядки (орехи, кашу) и семена (тиквено, ленено), като овкусявате салатите си със студенопресован зехтин или взимате органични хранителни добавки, които съдържат есенциалните мастни киселини Омега 3,6 и 9. Задължително избягвайте маргарина, рафинираното слънчогледово и палмово олио.

•Не забравяйте, че човешкият организъм усвоява най-пълноценно калций от зеленолистите култури, ядките (бадеми, лешници) и семената (слънчогледово, сусамово). Не се лишавайте от тях.

•Често срещан проблем при хората, хранещи се с растителна храна, е липсата на желязо. Добре е да знаете, че желязото се усвоява по-добре в присъствието на витамин С. Затова редовно хапвайте пресни плодове, цитруси, както и от храни, богати на желязо като зърнени храни, ядки, семена и сушени плодове.

•Пийте много вода.

Необходими са ви поне по 2 литра вода на ден, за да засилите обмяната на веществата. Заменете черния чай и кафето с билкови чайове като например шипков чай, който съдържа много витамин С.

•Ако ви липсва млякото, можете да го замените с оризови, овесени и бадемови напитки, а за готвене използвайте кокосово мляко.

•За да направите пречистването на организма по-ефективно, е добре да посещавате поне веднъж седмично сауна или парна баня, тъй като кожата е най-големият орган, чрез който можем да изхвърлим натрупаните в тялото токсини.

•Масажът също е препоръчителен, не само защото намалява нивото на стреса, а и защото подобрява кръвообращението и лимфния дренаж, което улеснява процеса на изчистване.

•Не забравяйте, че постите са време, през което организмът ви използва енергията си, за да се чисти. Осигурете му достатъчно сън и почивка, леки упражнения и разходки сред природата.

•Не пренебрегвайте и духовния аспект на поста. Отделяйте си някакво време всеки ден за вглеждане в себе си, за равносметка, зареждане с позитивни мисли и медитация. Може просто за няколко минути да затворите очи, да усетите тялото си, пулса и сърцебиенето си и да благодарите, че точно на вас се случва това велико чудо – Животът.

Продукт: Киноа

Киноата е известна като „златото на инките” заради богатата й хранителна стойност. Историята на киноата датира отпреди 5000 години, когато се е отглеждала в планинските райони на Чили, Перу и Боливия. Била е основна храна на местните индиански племена, а инките са я считали за свещена.

В стремежа си да заличат местната култура конкистадорите унищожават посевите с киноа и забраняват отглеждането й. Така това полезно растение изчезва за много години. Едва през 80-те години на миналия век двама американски учени откриват богатата й хранителна стойност, започват да я отглеждат в Колорадо и вдъхват нов живот на тази изключително полезна и здравословна култура.

Малките зрънца киноа съдържат всички незаменими аминокиселини,

необходими за синтезиране на пълноценен протеин, което я прави изключително подходяща храна за хора, които не консумират животински продукти или постят, както и за бременни жени и малки деца. Киноата е лесно смилаема, богата е на фибри, фосфор, магнезий, желязо, витамини и не съдържа глутен. Препоръчва се за хора, страдащи от мигрена, сърдечносъдови заболявания и диабет 2. Счита се, че честата консумация на киноа облекчава симптомите при жени в менопауза, предпазва от рак на гърдата, от детска астма и образуване на жлъчни камъни.

Киноата може да се консумира сварена или покълнала. Важно е преди употреба зрънцата да се измият добре под течаща вода, защото са покрити с леко горчиво вещество сапунини, което ги предпазва от птиците. Варенето отнема около 15 минути, а препоръчителното съотношение с водата е 1:2. За покълване е необходимо да се накисне киноата за 8-10 часа във вода, а след това да се прехвърли върху чиста марля за още няколко часа.

Киноата е с почти неутрален, едва загатнат орехов вкус и може да се използва като заместител на ориз, булгур и кускус. Може да я добавяте на салати, супи, основни ястия, плодово-зърнени закуски, десерти и бебешки каши.

Киноа с гъби и тиквички

Продукти за 2 порции:

• 1 чаша (120 г) сварена киноа

• 1 сурова червена чушка

• 5-6 гъби печурки

• 1 сурова тиквичка

• 1 настърган домат или 5-6 супени лъжици доматен сос

• 1 с.л зехтин

• 1 с.л. микс италиански подправки (риган, мащерка, босилек, розмарин)

• 1 ч.л. сол

• няколко стръка див лук

Приготвяне:

Киноата се сварява предварително в съотношение с водата 1:2 за 12-15 минути. Оставя се да престои захлупена за 5 минути и се разрохва с вилица.

В дълбок тиган се задушават за кратко нарязаните на ситно чушка, гъби и тиквичка заедно с подправките.

Добавя се доматът и се оставя да къкри на слаб огън до омекване на зеленчуците. Прибавя се сварената киноа и сместа се разбърква няколко пъти, за да се овкуси добре киноата.

Сервира се, поръсена с пера от див лук.

Тиквена крем-супа

Продукти за 2 порции:

• 500 гр сурова тиква

• 2 см корен от джинджифил

• 2 скилидки чесън

• 1 чаша (250 мл) кокосово мляко

• 1 ч.л. куркума

• 1 ч.л. кимион

• сол и черен пипер на вкус

Приготвяне:

Фурната се загрява на 180 С. Широка тава се застила с хартия за печене и се намазнява. Тиквата се нарязва на кубчета, изсипва се в тавата и се поръсва със сол, черен пипер и 1-2 с.л. зехтин.

Пече се 25-30 минути, докато омекне. Междувременно на дъното на тенджера се загрява малко мазнина и се задушават чесъна и джинджифила. Добавят се подправките и изпечената тиква, и всичко се разбърква добре.

Долива се вода, колкото да покрие зеленчуците, и се оставя да заври, за да смесят добре вкусовете. След завиране, тенджерата се отмества от котлона и се охлажда.

Към охладената супа се добавя кокосовото мляко и всичко се пасира до еднородна смес. По желание след пасирането супата може да се кипне повторно.

Сервира се с леко запечени тиквени семки.

Още от Маги Пашова – наwww.zdravismagi.com

Facebook Twitter Google+

0 Коментара