За авокадато трябва да се измисли отделна рубрика, защото за него може да се говори много. То намира приложение както в готварството, така и в козметиката, от него може да си отгледате вечнозелено дърво, а също и да повишите сексуалната си активност… не, не се шегувам.

avocado-829092_960_720

Макар и нетрадиционно за нашата кухня,

авокадото все по-често навлиза в менюто ни.

За съжаление обаче то още не може да се похвали с широка популярност, първо, поради незнанието на българина как да го консумира, второ, поради високата си цена. Първата ми среща с този плод бе преди няколко години, когато, опитвайки се да експериментирам с непознати за мен храни, останах неприятно изненадана от липсата му на вкус… да, точно така, авокадото има неутрален вкус. Затова майсторите-кулинари го слагат като добавка към различни ястия, най-вече салати. В незнанието си как да го приготвя реших, че може би е удачно да се свари, може да придобие някакъв вкус. Голяма грешка, авокадото започва да горчи, когато премине през топлинна обработка. И така година по-късно, когато прочетох що за чудо е авокадото и как се консумира, започнах все по-често да го купувам.

Сурова торта с авокадо

За родина на авокадото се смятат земите на Мексико и Централна и Южна Америка. Древните индианци го почитали като растение с големи хранителни и лечебни свойства. Името му произлиза от езика на ацтеките и

означава „масло от дървото“

deity-761800_960_720Жените на вождовете на маите използвали авокадото за красота и удължаване на живота. Ацтеките пък познавали неговите качества на силен афродизиак и го взимали при бъбречна недостатъчност, болести на отделителната система и на половите органи.

Биохимичният състав на плода се доближава до този на ядките. Питателният плод съдържа в себе си достатъчно протеини, че да замести напълно месото и сиренето. Авокадото е източник на 15 жизненоважни минерала, включително желязо, мед и магнезий, които изграждат и възстановяват червените кръвни телца и предпазват от анемия. Една порция авокадо дава на човешкия организъм мононенаситени мазнини, които играят съществена роля за поддържане на нормалното ниво на холестерола, като осигуряват нужното количество калий за регулиране на сърдечния ритъм.

Авокадото съдържа 60 пъти повече калий от бананите.

Лекарите са установили, че помага при диабет, високо кръвно налягане, язва, гастрит, анемия, бъбречни и чернодробни заболявания, укрепва имунната система. Освен това подобрява паметта, засилва метаболизма, разтваря излишния холестерол в кръвта, намалява риска от сърдечно-съдови, туморни и ракови заболявания, действа благоприятно на нервната система и укрепва психиката. Богато е на витамините А, РР, Е, Д, В1, В2, В6 и съдържа около 30% лесноусвоими от организма мазнини, както и 3% белтъчини.

Следва най-хубавото: при всички тези лечебни свойства

авокадото е нискокалорично

– в 100 г от месестата му част се съдържат само 160 калории и това го прави особено подходящ за диетично хранене и се препоръчва на тези, които искат да отслабнат.

cucumber-1804440_960_720

Когато избирате авокадо, добре е да знаете, че то трябва да има наситен зелен цвят, а кората му да бъде лъскава и по нея да няма петна и пукнатини. Ако авокадото е твърдо, го оставете да узрее няколко дни при стайна температура. Плодът е узрял, когато стане мек на пипане, месестата му част се маже „като масло“, а кожата се обелва като на праскова. Хранителната му стойност и неутралният му вкус го правят много подходяща добавка към сосове, салати, сандвичи, като гарнитура към пилешко и морски дарове. Можете да си направите прословутите боритос с пълнеж от гуакамоле. Освен в мексиканската авокадото е застъпено и в японската кухня като съставка в хапките хосо маки.

Гуакамоле

Най-популярното ястие с авокадо в целия свят е гуакамоле. Представлява нещо като нашенското кьопоолу и се приготвя с домати, лимон и различни подправки. Необходими продукти: 2 бр. зряло авокадо, 1 средно голям, ситно нарязан домат, 2 обелени печени чушки, 3 ч. л. пресен лимонов сок, 1 ч. л. сол, 1 с. л. ситно нарязан магданоз, ситно нарязани пресни люти чушки. Ако обичате по-пикантна храна, добавете сос табаско. Авокадото се обелва, размачква се с вилица и се разбърква добре с останалите продукти, докато се получи сос. Получената паста се охлажда в хладилник около половин час и се поднася с царевични тортила, чипс или тънки препечени филийки.

Зелена салата с авокадо

Необходими продукти: 1 бр. авокадо, салата айсберг, магданоз, едро настърган пармезан, чери домати. За дресинга – оцет балсамико, сок от половин лимон, сол. Продуктите се подреждат в салатена чиния и се заливат с дресинга. По желание може да се добавят мариновани скариди или парчета пушена сьомга. Друг вариант на салата е вместо айсберг да се използва рукола.

Здравословен сандвич с авокадо

Необходими продукти: пълнозърнест хляб, прошуто, 100 г авокадо, сушени домати, черен пипер, сол на вкус. Хлябът се припича и се намазва с част от авокадото. Редят се прошутото, сушените домати, а най-отгоре тънки филийки авокадо. По желание може да се добави моцарела.

Сандвич със сьомга и гуакамоле

Необходими продукти: филийка препечен хляб, пушена сьомга, сос гуакамоле.

Подхранваща маска за лице с мед и авокадо

avocado-Face-MaskАвокадото намира широко приложение в козметиката в грижата за лицето, тялото и косата. Много козметични продукти включват в състава си ценното масло, богато на витамините А, Е, Д, калий, калций, натрий, фосфор и желязо. Авокадото подхранва и подмладява кожата и я предпазва от стареене. И до днес мексиканките наричат маслото от авокадо „масло на красотата“. То регенерира кожата и косата, като възстановява водния баланс в тях. Препоръчва се за суха и застаряваща кожа, срещу бръчки, след травми и възпаление по кожата, за укрепване на ноктите и дори при целулит.

Необходими продукти: ½ авокадо и ½ ч.ч. мед, няколко капки зехтин. Пасирайте авокадото и добавете меда. Разбъркайте. Нанесете маската върху кожата и оставете да подейства 10-ина минути. Тази маска може да нанесете и в околоочния контур. Измийте с топла вода.

Същата маска може да се нанесе и върху косата, само че, разбира се, трябва да направите по-голямо количество. Тази смес действа изключително добре и като маска за много сухи коси, като за целта се нанася за около 30 минути преди измиването на косата с шампоан. Ако косата ви е изтощена, използвайте по една маска след всяко трето измиване.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара