Има един особен период след средата на януари, през който ни завладява странно усещане на умора и тъга. Наричат го следпразнична депресия.

Коледните свещи са догорели, чашите с шампанско са пресушени, магията си е отишла и ще се върне чак догодина. Минали са дори януарските имени дни, следващите празници се губят някъде из още неотгърнатите страници на календара, отново сме на работа, а навън е студено и обещава още дълго да бъде така. Какво ни остава, освен да се отдадем на двете големи следпразнични „Д” – депресия и диета?

Salad 1

Но началната буква не е единствената връзка между „депресията” и „диетата”. Общото между тях са големите количества захар, което поемаме със сладкишите и алкохола по време на празниците и натрупването на непреработени токсини от празничната угощения.

Неотменим факт е, че колкото и да си обещаваме тази година да се въздържаме около коледно-новогодишните трапези и да не прекаляваме с вкусните изкушения, винаги има кой да долее чашата ни с вино, да ни предложи още една коледна курабийка, парче тиквеник или домашна баклава.  Така постепенно и без да се усетим, увлечени от празничната еуфория, поемаме по-голямо количество захар, отколкото е добре за организма ни.

Проблемът с повишената консумация на захар и рафинирани въглехидрати е, че повишава нивата на инсулин в кръвта, който на свой ред ускорява отделянето на ендорфини – нервотрансмитери, повишаващи настроението. Този процес е част от химията на празничното веселие.

Но празничните конфети винаги оставят следи. Когато в началото на януари ограничим приема за захар и бързи въглехидрати, нивото на инсулин в кръвта ни спада, мозъкът произвежда по-малко ендорфини и това понижава настроението. Натрупаната преди захар в кръвта обаче

потиска имунната система и забавя действието на белите кръвни телца, които се борят с вирусните патогени.

Този факт заедно с недостатъчния сън по време на празниците и студът навън са причина за повишената грипна заболяемост през първите месеци на годината.

Има много рецепти за справяне със следпразнична депресия и натрупаните по празниците килограми и повечето от тях залагат на експресни диети или изтощителни фитнес тренировки. Въпреки че обещават бързи резултати, и двата подхода излагат организма и имунната система на риск от допълнително изтощение, без да гарантират траен позитивен резултат.

През първите дни на новата година организмът се нуждае от цялостна програма за пречистване на тялото и повишаване на настроението. Програма, която да ви помогне да възвърнете вътрешната си енергия и естествени сили и да се освободите от токсините, а защо не и от някой друг килограм.

Предлагам ви няколко прости стъпки, с които да започнете. Следвайте ги с постоянство, без да очаквате светкавични резултати. Дайте на организма си време да се изчисти със своето собствено темпо и да постигне цялостен здравословен баланс:

– Като начало ограничете консумацията на солени и сладки, преработени и консервирани храни. Наблегнете на пресните плодове и сурови зеленчуци, прясно изцедените сокове и пълнозърнести храни. Не пропускайте закуската, но хапвайте нещо леко, което да ви засити, без да натоварва метаболизма: чаша плодово смути, каша от пълнозърнести овесени ядки, купичка кисело мляко. За обяд изберете топла супа и богата салата с много зеленчуци и ядки. Вечерята може да разнообразите с комбинация от кафяв ориз или леща със зеленчуци, пълнозърнеста паста, дива риба със задушени зеленчуци, зеленчукова крем супа със салата и филийка пълнозърнест хляб.

– Въведете си един разтоварващ ден всяка седмица, през който да дадете почивка на храносмилателната си система. Препоръчително е през този ден да се пият само вода и прясно изцедени плодови сокове, но тъй като е зима и се нуждаем от повече енергия, ви предлагам примерно 24-часово меню за разтоварващ ден с лека, но енергийна храна.

– Превърнете водата във вашия най-добър приятел, защото тя спомага за по-бързото изхвърляне на токсините от тялото. Пийте поне по 2 литра вода на ден и започвайте деня с чаша топла вода и сок от половин лимон. Тази напитка помага за изчистването на вредни вещества от организма и кара храносмилателната система да заработи и да усвои закуската, която ще приемете половин час по късно.

– Заменете кафето с билков чай. Кофеинът в кафето, черния чай и шоколадовите изделия стресира организма, не му позволява да усвои ценни хранителни вещества, влияе негативно на жлезите с вътрешна секреция и на метаболизма.

– Спортувайте умерено, без да се преуморявате. Осигурите си кратка, но динамична физическа активност всеки ден – бързо ходене пеша, час по аеробика, кънки, ски или разходка в планината. Ежедневното физическо натоварване ще ви осигури енергия и тонус, без да изтощава организма.

– Посещавайте часове по йога или правете вкъщи упражнения за разтягане. Разтягането стимулира лимфната система, увеличава притока на кръв към вътрешните органи и  подобрява храносмилането.

– Обърнете внимание на кожата. Тя е най-големият ни орган и през порите на кожата можем ефективно да изхвърлим натрупаните в организма токсини и нечистотии. През зимните месеци е препоръчително редовното ходене на сауна, защото в процеса на потене организмът се пречиства и детоксикира. Опитайте домашната процедура за сухо обтриване на тялото с четка с естествен косъм или ексфолираща ръкавица за баня. В продължение на 10 минути обтривайте цялото тяло с кръгови масажни движения. След това вземете душ и нанесете натурален подхранващ крем. Сухото обтриване спомага за отсраняване на мъртвите клетки от кожата, отваря порите и улеснява изхвърлянето на токсините.

 Осигурете на организма си достатъчно сън и почивка. Това е времето да бъдете грижовни и щадящи към себе си. Стресът е един от факторите, които забавят детоксификацията на организма. През зимата добрият сън е особено важен, защото подсилва имунната система, намалява напрежението и влияе позитивно на настроението.

– Дишайте дълбоко. Кислородът е от основно значение за пречистването и изхранването на клетките в организма. По всяко време на деня, когато си припомните това, вдишайте дълбоко няколко пъти и заредете организма си с кислород.

– Не забравяйте, че здравето е въпрос на избор, който правите всеки ден. Продължителното спазване на горните правила не само ще помогне да разтоварите организма си след празниците, но и да установите здравословни навици, които да следвате през цялата година.

Примерно меню за разтоварващ ден

Закуска: Зелено смути

Green Smoothie 2

Сутито е напитка, приготвена от плодове и/или зеленчуци блендирани с ядково мляко, прясно изцеден сок или вода. Зеленото смути е перфектното начало за разтоварващия ден, защото доставя на организма ценни витамини и минерали, като едновременно с това ензимите и фибрите в него помагат за елиминиране на токсините.

Продукти за 1 чаша:

1 чаша листа от пресен спанак

1 узрял банан, нарязан на парчета

1 чаша ядково мляко

Приготвяне:

На дъното на блендера се поставят нярязаните на едро листа спанак, а върху него – парчетата банан.  Добавя се млякото и блендерът се включва на висока скорост за около минута до получаване на хомогенна смес.

Обяд: Витаминозна салата

Salad

Продукти за 1 порция:

100 гр микс от зелени салати
1 ябълка, обелена и нарязана на кубчета
3 с.л. сладка царевица
3 с.л. микс от сурови ядки
½ авокадо, обелено и нарязано на кубчета
2 с.л. червени боровинки или зърна от нар

Приготвяне:

Зелените салати се измиват добре и се накъсват на парчета. Прибавят се останалите продукти. Салатата се разбърква и се овкусява с дресинг от 1 с.л. зехтин и прясно изцеден сок от ½ лайм.

Вечеря: Зеленчукова супа с мисо

Miso Soup 1

Продукти за 2 порции:

1 стрък праз
100 гр гъби
1 картоф
1 малка глава броколи
1 скилидка чесън
¼ чаша паста мисо
3 чаши изворна или филтрирана вода

Приготвяне:

Празът, чесънът и гъбите се задушават в 1 с.л. зехтин за около минута на слаб огън. Добавя се мисото, разредено в ½ чаша топла вода и се разбърква до пълното разтваряне на пасата.

Котлонът се засилва, добавят се нарязания на кубчета картоф и останалата вода. Супата ври 15 – 20 минути, след което се добавя броколито, нарязано на розички, и всичко ври на бавен огън за около 10 минути.

Мисо

Мисо е японска подправка, която се приготвя от ферментацията на соя, ориз или ечемик, накиснати във вода, сол и специален вид плесенна гъба – „кохи”. Процесът на ферментация може да трае от седмици до години, а след като ферментират, подправките се смилат на фина паста.

Цветът, вкусът, текстурата и степента на соленост зависят от точните съставки и продължителността на процеса на ферментация. На цвят мисо варира от бяло до кафяво. По-светлите сортове са по-малко солени и с по-мек вкус, докато  по-тъмните са солени и имат по-интензивен вкус.

Произходът на мисо, подобно на този на много други, произведени от соя храни, може да се проследи до древен Китай. Негов предшественик е бил известен като „hisio“ – подправка, приготвена от ферментирала соя, пшеница, алкохол, сол и други съставки, която се е считала за луксозна храна и се е ползвала само в кухнята на аристократите.

В Япония соевата паста е въведена около VII век, за да се превърне в неделима част от традиционната японска кухня. На процеса на приготвяне на мисо в Азия се гледа на изкуство и се почита, както в други части на света се почитат традициите за производство на хубаво вино и сирене.

За обикновена подправка мисо има изключителен хранителен профил. 1 с.л. мисо съдържа 2 грама чист протеин и само 25 калории. Гъбите, които се използват в процеса на ферментация, синтезират ценния витамин В 12, който по принцип се среща само в животински продукти. Затова консумацията на мисо е силно препоръчителна за строгите вегетарианци (вегани). Малко количество мисо може да осигури препоръчителната дневна норма от цинк, манган и мед. Цинкът е най-важният за имунната система минерал, манган и мед са необходими за антиоксидантната защита на организма, а желязото, е част от хемоглобина, който пренася кислород в тялото. За синтеза на хемоглобин е необходим  и мед, без който желязото не може правилно да се усвои от червените кръвни телца. За щастие в мисо се срещат и двата минерала.

Мисо може да замести употребата на сол в кухнята или да се използва за подсилване на вкуса на супи, маринати, салатени дресинги и готвени ястия. Пастата може дори да се намаже върху филия пълнозърнест хляб и да се гарнира с кълнове.

Някога традиционно за Япония, днес мисо е доста популярна и в западната кухня, където пастата може да се открие не само в специализирани магазини, но и в местните супермаркети. В България за момента мисо предлагат само някои био магазини.

Още от Маги Пашова на www.naturelita.com  

Facebook Twitter Google+

0 Коментара