Поетесата, писателка и издателка Божана Апостолова почина тази сутрин в дома си в Пловдив. Скръбната вест съобщи синът ѝ Манол Пейков.

Снимка: Фейсбук страницата на Манол Пейков

„Рано тази сутрин майка ми се възнесе в царството на безсмъртните писатели и художници, които осветяваха пътя ѝ приживе. Ще я виждам всеки ден в усмивката на дъщеря си. И в думите на поетите, които спаси от безмълвие“, написа Пейков в профила си във Фейсбуk.

Божана Апостолова е създател и собственик на издателска къща „Жанет 45“, издателство, което ръководи в продължение на повече от 30 години. Издателството даде път на много български автори, то е синоним на дом за българските автори.

Божана Апостолова има множество държавни награди и отличия. Носител е на Орден „Стара планина“ I степен и голямата награда „Христо Г. Данов“ за цялостен принос през 2010 г. Последното ѝ отличие е „Златен век“ – звезда.

Божана Апостолова е автор на 10 стихосбирки, 4 романа и 12 книги за деца.  Тя е създател е на литературния фестивал „Пловдив чете“ и културната инициатива „Младият Пловдив чете“.

С тези нейни стихове избраха да се сбогуват от издателство „Жанет 45“:

„Животът се въздига към смъртта

със съвършенството на победител.

Какво пък, и след мен една врата

ще се затвори. Както в нас самите

налива сок, окръгля се плодът,

но друг човек след нас ще го откъсне.

И ще избухне тайнствено в света

пак думата,

която в мен възкръсва…“

Съболезнования на семейството! Светла памет на Божана Апостолова.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара