В учението за здравето Аюрведа подправките винаги са били считани за средства за подобряване на храносмилането. Чаят, който ви предлагам да опитате, включва пет подправки с буквата „К“ – кимион, кориандър, семена от копър, куркума и корен от джинджифил и затова го нарекох чай 5К.

Изборът на тези подправки, не е случаен. Счита се, че те успокояват и потушават възпалителни процеси в организма, подпомагат храносмилането и усвояването на храната и стимулират панкреаса да произвежда повече храносмилателни ензими.

Ето малко повече информация за всяка от подправките:

  • Кимион – за киминона се знае, че подпомага храносмилането и естествените детокс процеси в тялото. Подпомага дейността на панкреаса и разграждането на протеините. Намалява образуването на газове и стомашни крампи. Може да помогне за по-пълноценното усвояване на минералите от храната.
  • Кориандър – семената имат охлаждащ и успокояващ ефект върху храносмилателния тракт. Притежава детоксикиращи и хилиращи свойства. Действа като антоксидант. Има стимулиращ ефект върху дейността на жлъчката, черния дроб и бъбреците, а повишената им секреция обяснява изхвърлянето на токсините.
  • семена от Копър – една от най-изпозлваните подправки за добро храномсилане. Неслучайно на кърмещи майки често се препоръчва приемът на чай от копър като начин да се облекчат коликите при бебета. При някои народи има традиция семената от копър да се дъвчат в края на всяко хранене, за да се улесни храносмилането.
  • Куркума – притежава противовъзпалителни, антибактериални и антисептични свойства, подобрява храносмилането. Пречиства черния дроб и целия организъм, притежава антиоксиданти и затова има и антиканцерогенни свойства. Помага за регулацията на естрогена и поддържането на хормонален баланс.
  • Корен от джинджифил – счита се за отличен регулатор на храносмилането, премахва гаденето, повръщането и газовете в червата. Има добре изразено противовъзпалителното действие, влияе благоприятно при простудни заболявания, облекчава мускулните и ставните болки, главоболието. Притежава антибактериални и противовирусни свойства и за кратко време спира развитието на инфекции като действа като естествен антибиотик.

За приготвянето на чая е най-добре да си купите първите 3 подправките на цели семена и да ги смелите непосредствено преди приготвянето на чая. Така най-пълноценно ще се възползвате от свойствата им, а и чаят става по-ароматен.

За смилането аз използвам блендер, но добра работа ще ви свършат също ръчна мелница за кафе и подправки, както и саханче.

Ето я и рецептата:

  • 1/2 ч.л. кимион
  • 1/2 ч.л. кориандър
  • 1/2 ч.л. семена от копър
  • 1/2 ч.л. куркума
  • 1 см пресен корен от джинджифил или 1 ч.л. джинджифил на прах
  • 1 л вода

Сложете водата в тенджера на котлона да заври. Добавете подправките, намалате котлона и оставете да къкри 4-5 минути. Прецедете готовия чай и налейте в стъклена бутилка.

Според Аюрведа най-добре е такъв тип чай да се пие горещ. С оглед на и без друго горещото време през лятото обаче, аз по-скоро го предпочитам леко охладен, сервиран с резен лимон и няколко капки мед или течна стевия. Вкусът му е леко резлив, пикантен и би се харесал на любителите на индийската кухня.

Чаят помага не само на храносмилането, но и за намаляване на стреса. Може да пиете от него чаша сутрин или вечер преди лягане, да вземете със себе си малък термос в офиса, на път или дори на плажа! Ако се хареса и на останалите членове на семейството, спокойно можете да приготвите по-голямо количество и да го съхранявате в хладилника.

От блога на нутрициониста Магдалена Пашова.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара