Твърдя, че навикът да се крещи е не по-малко разпространен от рака и не по-малко опасен от него. При това има епидемичен характер. Кресне един след него двеста. Навремето в нашата махала крещеше само лудата Герга. С риск да изглеждам нескромна, бих казала, че сега не крещя само аз.
Децата започват от детската градина. „Класи-мил, не мълдай! Ах ти. лошо момче!“, крещи тригодишната Светла. Наредила е куклите около себе си и ги малтретира от висотата на учителската роля, в която се е превъплътила.
А родителските крясъци са едва ли не регламентирани. Всеизвестно е, че нищо не може да те разтовари така добре, както да нахокаш здраво собственото си дете.
Крещим, защото времето не ни стига – работа, транспорт, пазар, готвене. Често съм се оправдавала така, докато в един момент установих, че винаги намирам време да прочета интересна книга, да видя набелязан филм, да се срещна с някой, с когото ми е интересно, а прането все оставаше на заден план, изгладех ли нещо, се чувствувах като героиня, а стъклата на прозорците определено бяха в немилост. Огледах се наоколо и получих пълно потвърждение на установеното. Всеки се развиваше в областта си. При идеално подредените къщи неизменно липсваше изкуството – „… кога да чета книги, като снощи до дванадесет съм мила шкафовете в кухнята…“ „… за какви пиеси ми говорищ, с това великденско чистене цялата съм се схванала…“ А за децата във всички случаи няма време: не ми пречи, чета, не ми пречи, готвя, не ми пречи, гледам телевизия, не ми пречи, имам важен разговор и това казано с класическия за подобни случаи тон. Е, разбира се, ако не пречи като малко, ще пречи като голямо, но всевластното „нямам време“ не дьржи сметка за това.
В противен случай бихме останали някъде из пещерите, въоръжени с лък и копие и там крясъците биха били на мястото си.
Забелязват ли родителите, че поведението на децата е
повторение на собственото им поведение?
Скоро чух как едно дете обясняваше на друго, само c няколко месеца по-малко от него: „Не искам да ми отговаряш. На по-големи от теб не може да се отговаря, разбра ли?“ Комичен вариант на родителските опити да го накарат да мълчи, когато са заети с нещо друго. Защото времето на неотговарящите деца отдавна е отминало. Децата трябва да реагират на казаното, ако искаме да възпитаваме свободни личности. Съумеем ли с действията си да изградим нужния авторитет, никой няма да ни отговаря невъзпитано.
Мислено се връщам назад към моите детски години, когато разпалено убеждавах баща си, че уважението е нещо, което трябва да се извоюва. То не е даденост като цвета на очите, да кажем.
Възможно ли е да се уважават родители, които не стига че ги няма по цял ден вкъщи, а и когато се върнат вечер, не говорят с нормален човешки тон. Възможно ли е да се уважават учители, които не са в състояние да парират неблагоразумна ученическа реплика. И бих добавила, могат ли да се уважават началници, които мачкат самочувствието на подчинените си, без да си дават сметка, че за да владееш другите, преди това трябва да си овладял себе си. Крещи този, който чувствува, че не си е на мястото, който не си разбира работата и изходът му е един – да обяви колектива, ръководен от него, за некадърен като застраховка за бъдещи провали.
Безспорно и динамиката на времето си казва думата – големи разстояния. несполуки в транспорта, в обслужването. Понякога се зареждат напрегнати дни, седмици, месеци. Но защо не си представим, че на хората до нас също не им е лесно, дори и когато на пръв поглед изглежда обратното. Опитваласъм и винаги с успех: неволно сгреша – нагрубят ме, извиня се ( така или иначе съм сгрешила ) и последват също извинения от този човек, който секунда преди това се е нахвърлил върху мен. И изводът се натрапва – проблемите идват отвътре, от нас самите. Защо гледаме с безкрайно снизхождение собствените си недостатъци и смятаме, че хората са длъжни да ни приемат такива, каквито сме, а в същото време изпадаме в истерия, че някой друг също си позволява да има недостатъци? Защо изтъкваме всевъзможни причини за едно или друго неблагополучие, без дори да ни мине през ума, че всичко това става пред очите ни и не сме положили и нищожни усилия да го преодолеем. Кресне един – след него двеста. А ако този един остане-сам? Ще продължи ли да крещи ако наоколо го следат снизходително? А не е ли всеки един от нас един от тези двеста!
Сложни въпроси, над които трябва да се замислим внимателно, а не да отминаваме с равнодушие. Нали човекът е единственото живо същество, което може да работи върху себе си. В противен случай бихме осатнали някъде из пещерите, въоръжени с лък и копие и там крясъците биха били на мястото си.
0 Коментара