Искаш да станеш журналист, който пише за пътешествия? Или фотограф, който обикаля света, за да снима всичко красиво по пътя си?  А може би писател, който търси истории за приключения? Обаче не знаеш как.

Е, на 15 октомври от 15 до 18 ч. В „Перото” ще научиш от най-правилните хора –  опитните журналисти, фотографи, писатели и документалисти, които създават истории за пътешествия и туризъм. С други думи – членовете на АБУДЖЕТ – българската секция от Световната федерация на пътуващите писатели, която празнува 60-години от създаването си.

abujet

Много от тях ще донесат екземпляри от книгите, които са написали, други ще показват снимки и най-вече с радост ще споделят опита си с всеки, който се интересува.

Пишейки активно за туризъм, членовете на АBUJET се опитват да направят света по-близък и познаваем.  Президентът на организацията Максим Минчев вече е обиколил земното кълбо и потвърждава казаното от първо лице.

Според Пламен Старев, секретар на АBUJET и новоизбран член на Изпълнителното бюро на FIJET, журналистите, които пишат за туризъм, имат и една по-важна задача: „В съвременния свят медиите имат определящо значение за избора на световния турист.

Информацията вече пренасочва милиони туристи от едни държави към други, от едни региони към други. Една статия може да обезлюди най-посещаваните курорти. Също така може да увеличи в пъти интереса към по-малко посещавани места. Тези процеси вече надхвърлят рамките на туризма, защото съкращават или увеличават стотици хиляди, дори милиони работни места по света, коригират икономическите показатели на десетки държави по земното кълбо.“

Това са само част от дискусиите от дневния ред на АBUJET. Историите за екзотични острови отдавна не са приоритет на професионалистите, пишещи за туризъм. Те носят отговорността да отразяват сложните процеси в сложния свят около нас.

Малко история

В края на 1954 г. председателят на Съюза на белгийските журналисти по туризма Раф Алофс се обръща към колеги от Франция и Италия с покана за създаване на съюз. На 2 декември колеги от трите държави основават в Париж FIJET – Международната федера­ция на журналистите и писателите по туризма (Fеdеration Internationale des Journalistes et Ecrivains du Tourisme).

Първият конгрес на новата организация се провежда през 1956 г. в Ница. Същата година в България група журналисти, пишещи на туристически теми, уч­редяват към Съюза на българските журналисти АBUJET, българската секция към FIJET. Така българските журналисти са сред първите, които подкрепят създаването на FIJET.

„Бащи” на АBUJET са някои от най-големите имена в българската журналистика и публицистика: Валери Петров, Богомил Райнов, Богомил Нонев, Николай Тодоров, Ивайла Вълкова, Ясен Антов и др.

Днес в най-голямата про­фесионална организация на пишещите за туризъм – FIJET, членуват над 800 журналисти от над 30 държави от цял свят, както и 25 национални асоциации.

АBUJET е сред най-активните в световната федерация. В нея членуват над 30 журналисти от водещи български медии, както и блогъри, активно пишещи за туризъм. Асоциацията участва активно във всички международни прояви на FIJET, организира прес турове до различни държави, издава книги на туристическа тематика.

Тя има съществен принос в удостояването на Пловдив с най-голямото отличие на FIJET – „Златна ябълка“ за изключителни грижи за опазване на паметта за различните цивилизации, обитавали нашите земи.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара